تمایل ارمنستان برای دسترسی به بازارهای آسیایی از طریق بندر چابهار

معاون وزیر خارجه ارمنستان امروز به نشریه هندوستانی اکونومیک تایمز گفت: ارمنستان برای دسترسی به هند و سایر کشورهای آسیایی در حال مذاکره برای پیوستن به بندر چابهار ایران است.
به گزارش پایگاه خبری سرزمین پویا نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار ایرنا، اکونومیک تایمز نوشت که ارمنستان امیدوار است تا میان کریدور حمل ‌و نقل بین ‌المللی شمال – جنوب (INSTC) و بندر چابهار به زودی اتصال برقرار شود.

در همین حال مناتساکان صفریان (Mnatsakan Safaryan) گفت: هیات ارمنستانی به تازگی در بمبئی در یک نشست در سطح عالی در مورد بهره برداری از بندر چابهار شرکت کرد. ما در حال مذاکره برای پیوستن به این بندر بوده و امیدواریم که اتصال بندر چابهار و کریدور شمال – جنوب به زودی تکمیل شود. نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این اتصال ظرف یک سال انجام خواهد شد.

اشتیاق ایروان برای پیوستن به بندر چابهار متعاقب تشکیل گروه سه جانبه هند، ایران و ارمنستان نمایان شده است. سه طرف آوریل امسال طی نشستی در ایروان در مورد پروژه های اقتصادی و کانال های ارتباطی منطقه ای رایزنی کردند.

ارمنستان که روابطش با دهلی نو ابعاد راهبردی پیدا کرده، کریدور خلیج فارس – دریای سیاه از طریق ایران را به موازات کریدور شمال – جنوب یا شاخه ای از آن برای ارتباط بازرگانان هندی با روسیه و اروپا پیشنهاد کرده است.

مقام ارمنستانی افزود که ایروان و دهلی نو در حال مذاکره برای انعقاد توافقنامه ای برای تنظیم مسائل مرتبط با حمل و نقل هستند. وی گفت: همچنین در حال مذاکره برای راه اندازی پروازهای مستقیم بین هند و ارمنستان هستیم و امیدواریم بتوانیم در سال آینده میلادی این پروازها را راه اندازی کنیم.

1402/08/19

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :