آغاز فعالیت سامانه تشخیص چهره معتادان متجاهر/ ثبت چهره معتادان زندانها و مراکز ماده‌۱۶؛ به‌زودی

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر از آغاز فعالیت سامانه «غوام» به صورت سراسری در کشور خبر داد و گفت: تا این لحظه اطلاعات ۲۴ هزار و ۶۳۶ معتاد متجاهر از طریق تشخیص چهره با این سامانه به ثبت رسیده است.
مجید قربانی، با اشاره به راه‌اندازی سامانه غربال و ارجاع معتادان متجاهر (غوام)، اظهار کرد: سامانه غوام از ۲۱ تیرماه به صورت سراسری در کل کشور آغاز شد و تا این لحظه اطلاعات حدود ۲۵ هزار نفر از معتادان متجاهر در سامانه ثبت شده است که اغلب مربوط به استانهای سراسر کشور است؛ این اطلاعات همچنان در حال جمع‌آوری است و به زودی ثبت چهره معتادان حاضر در مراکز ماده ۱۶ تحت مدیریت دستگاه‌های همکار (سپاه، سازمان زندان‌ها، فراجا و شهرداری) نیز شروع خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در این سامانه به جای اسکن عنبیه از تکنولوژی جدیدی تحت عنوان «تشخیص چهره» استفاده می‌شود، گفت: قاضی با دریافت نظر تیم غربالگری (شامل روانشناس، مددکار اجتماعی و پزشک) رای خود را درخصوص ارجاع معتادان متجاهر به مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب ماده ۱۶ قانون صادر می‌کند و در نهایت افراد براساس این رای به مراکز ماده ۱۶ یا دیگر مراکز (نظیر مرکز ماده ۱۵ و…) جهت درمان ارجاع می‌شوند.
مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در واقع این سامانه داشبور مدیریتی برای شناسایی افراد و نیاز آنها به خدمات است.
به گزارش سرزمین پویانیوز و به نقل از ایسنا، قربانی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر تمامی دستگاه‌ها برای شناسایی و غربال معتادان از این سامانه استفاده می‌کنند، توضیح داد: سامانه غوام معتبرترین سامانه‌ای است که در کل کشور کار غربالگری معتادان متجاهر را انجام و اطلاعات مربوط به مراکز ماده ۱۶ را ثبت می‌کند. در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مراکز ماده ۱۶ تحت پوشش سازمان بهزیستی از سامانه غوام برای ثبت اطلاعات معتادان متجاهر استفاده می‌کنند؛ به گونه‌ای که اپراتورها تعریف شده و آنها این اطلاعات را وارد می‌کنند.

1402/6/13

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :