ابتلای روزانه ۳۰۰ نفر به سکته مغزی در ایران/ عوامل پرخطر کدامند؟

رییس انجمن سکته مغزی ایران با بیان این مطلب گفت: از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به سکته مغزی می شود و این بیماری در هر زمان، سن و موقعیتی می‌تواند اتفاق بیفتد و شناخت از علایم آن و تشخیص بموقع از عوارض جبران ناپذیری این بیماری می کاهد.
مسعود مهرپور با بیان اینکه یک چهارم سکته های مغزی در افراد زیر ۵۵ سال اتفاق می افتد، افزود: علائم سکته مغزی به صورت ناگهانی ایجاد می‌شود و ناشی از نقص کارکرد در سیستم عصبی مرکزی است و عوامل موثر در افزایش خطر بروز سکته مغزی با بالا رفتن سن شامل فشار و چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ارثی، سیگار، چاقی و غیره می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اقدامات درمانی به موقع برای فردی که دچار سکته مغزی می شود، بسیار حیاتی است، تصریح کرد: در دوران همه گیری کرونا، مراجعه بیماران دچار سکته مغزی به مراکز درمانی کاهش یافته بود که اکنون پس از پایان این همه گیری سیستم خدمت رسانی به این بیماران بهتر و گسترش یافته و این بیماران اقدامات درمانی خود را اکنون پیگیری می کنند.
رییس انجمن سکته مغزی ایران با بیان اینکه سکته مغزی چهارمین عامل مرگ و میر در دنیا است، ادامه داد: فلج صورت، فلج دست، اختلال صحبت، اختلال دید و سرگیجه شدید از علائم سکته مغزی است و هرچه زمان رسیدگی درمانی به این بیماران در ساعات اولیه سریع‌تر انجام شود، امکان بهبودی نیز میسر می شود.
این پزشک، زمان طلایی در ساعات اولیه سکته مغزی را برای درمان مهم دانست و گفت: باید در چند ساعت اولیه پس از ابتلا به این بیماری اقدامات درمانی سریع انجام شود تا فرد دچار ناتوانی روحی و جسمی نشود.
به گزارش سرزمین پویانیوز و به نقل از ایرنا، مهرپور تاکید کرد: امروز با همکاری وزارت بهداشتت، برنامه ملی درمان پیشرفته سکته‌های مغزی به صورت شبانه‌روزی در ۵۵ بیمارستان و در ۲۵ شهر کشور در طرح تحول سلامت انجام می‌شود.

1402/8/7

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :