۲۴۸۲۹ کاندیدایِ انتخاب مجلس، چشم انتظار تصمیم شورای نگهبان و هیات های اجرایی

براساس آمار نهایی اعلام شده از سوی ستاد انتخابات ۲۴۸۲۹ نفر ثبت نام خود برای حضور در انتخابات مجلس دوازدهم را نهایی کرده اند و باید منتظر بررسی صلاحیت شان از سوی هیات های اجرایی و شورای نگهبان باشند.
کاندیداهای انتخابات مجلس گام دوم برای حضور در انتخابات مجلس ۱۴۰۲ را برداشتند و بعد از پیش ثبت نام انتخابات، با ثبت نهایی حضورشان در انتخابات اسفندماه، حال باید منتظر بررسی صلاحیت ها از سوی نهادهای نظارتی باشند.
نکته قابل توجه در این مرحله از انتخابات مجلس دوازدهم آن بود که برخلاف گذشته که روزهای ثبت نام کاندیداها ساختمان وزارت کشور محل رفت و آمد سیاسیون بود و به مرکز ثقل خبرهای سیاسی تبدیل می شد اما در این دوره بخاطر الکترونیکی شدن کلیه مراحل ثبت نام و پیش ثبت نام انتخابات، هیجان سیاسی و انتخاباتی به شدت فروکش کرده بود و تنها در پایان مهلت روزانه ثبت نام آماری از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام می شد.
ثبت‌نام از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۷ مهر آغاز شده بود و تا چهارشنبه ۳ آبان ادامه داشت. این دور از انتخابات برمبنای قانون جدید انتخابات که مرحله «پیش ثبت نام» را اضافه کرده بود برگزار می شود و برهمین اساس متقاضیانی که از مرحله پیش‌ثبت‌نام کد پیگیری دریافت کرده‌ بودند، می‌توانستند وارد سامانه وزارت کشور شده و نام‌نویسی‌شان را نهایی کنند.
به گزارش سرزمین پویانیوز و به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، طبق اعلام ستاد انتخابات کشور در مرحله پیش‌ثبت‌نام، ۴۸۸۴۷ نفر نام‌نویسی کرده بودند که بعد از بررسی مدارک، مدارک ۳۸ هزار و ۸۶۹ نفر از مرحله تایید اولی و صحت‌سنجی مدارک و مستندات عبور کرده بودند و در نهایت ۲۴۸۲۹ نفر ثبت نام خود برای حضور در انتخابات مجلس را نهایی کردند که در مقایسه با ثبت نام کنندگان دوره یازدهم مجلس در سال ۱۳۹۸ که بنابر آمار رسمی وزارت کشور ۱۶۱۴۵ نفر بوده است، ۸۶۸۴ نفر افزایش داشته است.
اگر این تعداد را بر ۲۹۰ کرسی پارلمان تقسیم کنیم یعنی رقابت برای هر کرسی مجلس بین حدودا ۸۶ نفر خواهد بود.

1402/8/4

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :