در سفر استانی رییس جمهور به کردستان با ریل ذوب آهن اصفهان راه آهن همدان سنندج افتتاح شد

پروژه راه‌آهن همدان سنندج که عملیات اجرایی آن حدود ۱۸ سال پیش آغاز شد و تا قبل از دولت سیزدهم ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، در طول دو ساله دولت سیزدهم به مرحله نهایی رسید و امروز با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.
به گزارش پایگاه خبری سرزمین پویا نیوز، با این افتتاح ، چشم انتظاری بیش از دو دهه ای مردم غیور استان کردستان برای شنیدن سوت قطار در راه آهن” همدان سنندج” به ایستگاه آخر رسید و بیست و سومین مرکز استان به شبکه ریلی کشور متصل شد .

مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان که در این مراسم حضور داشت گفت : آنچه حلاوت و شیرینی افتتاح این پروژه را در اذهان ماندگار می سازد و همچنین لبیکی دوباره بر بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت “ساخت داخل” است، بهره گیری از دانش و توان نیروی انسانی مجرب ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده ریل در غرب آسیا می باشد.

وی افزود : این مجتمع عظیم صنعتی کل ریل مورد نیاز این پروژه را مطابق با به روزترین استاندارد ریل دنیا (EN۱۳۶۷۴) تولید کرد تا یک بار دیگر ثمره دانش و تجربه جوانان ایران زمین، بدون کوچکترین وابستگی، عمران و آبادانی را در این مرز پُر گهر توسعه دهنده باشند.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اظهار داشت : خوشبختانه ذوب آهن اصفهان با تلاش و همت متخصصین و کارگران خود موفق شده نقش مهمی در توسعه صنعت حمل و نقل ریل ایفا کند و بسیار خرسندیم که این صنعت استراتژیک با تلاش های صورت گرفته متکی به توان داخلی است و به ویژه در تامین محصول ریل با هیچ مشکلی مواجه نیست .

عباس خطیبی معاون شرکت ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌ های کشور نیز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار هفته نامه آتشکار با اشاره به تولید ریل در ذوب آهن اصفهان گفت : نکته کلیدی در خصوص اَبر پروژه ریلی همدان- سنندج این است که ۱۸ هزار و ۲۰۰ تن ریل مورد نیاز این پروژه از نوع ۶۰E۱و با گرید R۲۶۰ و مطابق با استاندارد بین المللی EN۱۳۶۷۴ توسط ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولید کننده ریل در غرب آسیا تولید و به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور جهت نصب در این پروژه تحویل داده شده است.
وی افزود : تولید ریل در ذوب آهن اصفهان یک ظرفیت استراتژیک است و برای تحقق این مهم، تلاش های شبانه روزی بسیار زیادی انجام گرفته است و بنابراین شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، همواره این خودکفایی بزرگ را حفظ نموده و در راستای رشد تولید آن همراهی لازم را دارد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌ های کشور در ادامه به راه آهن همدان- سنندج پرداخت و تصریح کرد : سرعت این خط ریلی برای قطارهای مسافری ۱۶۰ کیلومتر و برای قطارهای باری ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است.

خطیبی بیان کرد : طول این پروژه ریلی حدود۱۵۰ کیلومتر است و همچنین در کل محور همدان – سنندج نیز ۱۹ ایستگاه وجود دارد که ۱۲ ایستگاه آن در مسیر تهران- همدان و سایر آن در مسیر همدان- سنندج قرار گرفته است.

معاون شرکت ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور اظهار داشت : خط ریلی همدان- سنندج که ارزش روز آن ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است، مراکز استان ‌های کردستان و همدان را به شبکه ریلی متصل می کند. به نوعی می توان گفت این خط ریلی، ارتباط مرکز کشور را به سمت غرب ایران برقرار می کند و در توسعه پایدار بخش اقتصاد کشاورزی، گردشگری، صنعتی و خدماتی نیز نقش شایان توجهی دارد زیرا در تمام کشورهای توسعه ‌یافته و در حال توسعه، حمل و نقل ریلی نقش بی ‌بدیلی در امنیت سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار ایفا می نماید. وی بیان کرد : در سال اول بهره برداری از این محور ریلی میزان ۱/۸ میلیون تن بار و ۴۵۰ هزار نفر مسافر برای آن پیش بینی شده است و در سال بیستم بهره برداری نیز۲/۸میلیون تن بار و ۹۵۰ هزار نفر مسافر با اتصال به مرز باشماق قابل پیش بینی می باشد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌ های کشورگفت : این خط راه‌آهن برای نخستین بار استان کردستان را به شبکه ریلی کشور متصل کرده و مصوب شده که در فازهای بعدی تا مرز باشماق و خاک عراق امتداد یابد که تکمیل این مسیر یک ابر پروژه ریلی محسوب می‌شود و ترانزیت ریلی غرب کشور را متحول می‌کند، لذا این اقدام نشان‌دهنده عزم دولت سیزدهم در گسترش شبکه ریلی کشور است.

خطیبی بیان کرد : این محور از غرب تهران شروع می‌شود و شهرهای رباط کریم، ساوه، فامنین، همدان، شهر بهار، قروه، دهگلان و سنندج را تحت پوشش قرار می‌دهد.

1402/08/11

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :