⚫️شهیدی: صادرات لوازم خانگی ایران در حدِ یک کانتینر است!

🔹دبیر انجمن صوتی و تصویری گفت: در حال حاضر محصولات لوازم خانگی ایران به دلیل محدودیت مبادلات بانکی و… یا صادرات نمیشود یا اینکه در حد یک کانتیتر صادرات میشود که این به معنی صادراتی بودن لوازم خانگی ایران نیست.

▪️ محمدرضا شهیدی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی در تولید تلویزیون قدرت رقابت با محصولات ترکیه را داریم، اظهار کرد: کشور ترکیه امروز تلویزیون به بیش از نیمی از کشورهای اروپایی صادرات میکند از اینرو سطح کیفی تولیدات ایران هم استاندارد هستند اما شرایط برای صادرات مهیا نیست.

🔹شهیدی با بیان اینکه در حال حاضر محصولات لوازم خانگی ایران به دلیل محدودیت مبادلات بانکی و… صادرات نمیشود، تصریح کرد: در شرایط کنونی ممکن است برخی محصولات در حد یک کانتیتر به کشورهای همسایه صادرات شود که این به معنی صادراتی بودن لوازم خانگی ایران نیست.

🔹وی با تاکید بر اینکه شبکه بانکی و بستر امن برای انتقال پول وجود ندارد، اظهار کرد: به همین دلیل صادرات کالا تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفته تا جایی که ایران امروز حتی با کشور افغانستان هم تفاهمنامه بانکی ندارد که به صورت رسمی وجوه مبادله شود و صادرات‌های غیررسمی هم تنها به صورت جزئی میتواند اتفاق بیفتد.

🔹دبیر انجمن صوتی و تصویری با بیان اینکه در شرایط کنونی ریل‌گذاری صادرات لوازم خانگی ایران باید توسط دولت باید انجام شود، گفت: رئیس سازمان توسعه تجارت بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که با کشورهای مختلف تفاهمنمامه‌هایی را منعقد کرده‌اند اما در بخش اجرایی هنوز چیزی ندیده‌ایم.

🔹شهیدی با بیان اینکه در شرایط کنونی قراردادهایی بین دولت با سایر کشورها منعقد میشود اما در همان مرحله باقی میماند، بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی روی تفاهمنامه‌ها و قراردادهای بخش لوازم خانگی کار نمیکنند. از طرف دیگر یکی از ابزارهای توسعه صادرات نمایشگاه‌ها است، برای نمونه کشور چین سالانه بیش از شش نمایشگاه بین‌المللی در بخش لوازم خانگی برگزار میکنند و بستری برای صادرات و معرفی محصولات فراهم میکنند، اما در ایران محدودیت وجود دارد.

🔹وی افزود: در تعریف برگزاری نمایشگاه بین‌المللی در ایران باید ۱۵درصد بازدیدکننده‌ها و ۵درصد شرکتکنندگان خارجی باشند، اما امروز تمام نمایشگاه‌های ایران با عنوان بین‌المللی برگزار میشوند ولی تعداد شرکت‌های خارجی یا بازدیدکنندگان انگشت شمار هستند.

1401/9/15

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :