ناوگان تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی قانونی خیلی فرسوده است/ سالانه ۱۵۰ نفر به «متقاضیان اهدای جسد» افزوده می‌شوند


رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید براینکه امیدواریم در برنامه هفتم به مسائل و مشکلات سازمان پزشکی قانونی توجه شود، گفت: سالانه تقریبا ۱۵۰ نفر به بانک اهدای جسد اضافه می‌شوند تا بعد از فوت‌ این متقاضیان ما بتوانیم از کالبد این افراد برای مقاصد علمی و پزشکی و برداشت بافت استفاده کنیم.
عباس مسجدی آرانی در پاسخ به این سوال که آیا در برنامه هفتم به مسائل و مشکلات پزشکی قانونی توجه شده است، گفت: پزشکی قانونی نیازهای جدی دارد که باید حتما در برنامه هفتم توسعه به آن توجه شود. انتظار ما از دولت این بود که در برنامه هفتم به نیازهای پزشکی قانونی توجه کنند، اما با توجه به اینکه محقق نشده است، انتظارمان از مجلس این است که موادی را که رافع مشکلات ما باشد در برنامه هفتم دیده شود تا بتوانیم هم خلاءهای نیروی انسانی را تامین کنیم.
وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه ادامه داد: براساس برنامه ششم ما در جذب نیروی انسانی موفق عمل کرده‌ایم، البته‌ عدم جذابیت‌های کار در پزشکی قانونی باعث شده است تا در برخی از فراخوان‌های جذب نیرو متاسفانه افراد یا حضور پیدا نکنند و یا بعد از قبولی در آزمون انصراف دهند. این موضوع نشان دهنده این است که ما باید جذابیت‌هایی را از لحاظ مالی و رفاهی مهیا کنیم تا پزشکان و کارشناسان به کار در پزشکی قانونی تمایل پیدا کنند.
به گزارش سرزمین پویانیوز و به نقل از ایلنا، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: همچنین ناوگان تجهیزات آزمایشگاهی ما خیلی فرسوده است. این دستگاه‌ها طول عمر مشخصی دارد و باید این تجهیزات و دستگاه‌ها به روز شوند، چراکه به روزرسانی تجهیزات احتمال خطا در پاسخ را کم می‌کند. اگرچه ما با استفاده از ظرفیت هیات امنای ارزی بخشی از این مشکلات را طی دو سال گذشته حل کرده‌ایم، اما این کار بخش اندکی از تجهیزات ما بوده است و بخش عمده‌ای از تجهیزات ما باید به روزرسانی شوند. این دستگاه‌ها گران شده است و بعضا بیش از اعتباراتی است که برای ما در نظر گرفته می‌شود. اعتبار ما خوشبینانه ۱۵ درصد در قانون بودجه افزایش پیدا کرده است، اما در سال بیش از ۱۰ درصد آن فقط اختصاص پیدا می‌کند.

1402/4/4

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :