مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در واکنش به شایعه «عدم استقبال از صندوق پس¬انداز یکم»:

تاریخ 1396/04/15 ساعت 10:44:04 گروه خبري اخبار صفحه اصلی
افتتاح حساب خانه اولی ها در بانک مسکن، تصاعدی رو به افزایش است
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با تکذیب آنچه در برخی رسانه ها درباره عدم استقبال از سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم مطرح شده است، اعلام کرد: مطابق آمارهای افتتاح حساب و ثبت نام متقاضیان واجد شرایط تسهیلات صندوق یکم، ورود خانه اولی ها به این صندوق، به صورت تصاعدی رو به افزایش است.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، محمدحسن مرادی گفت: روند ثبت نام در صندوق پس انداز مسکن یکم طی دو سال اول تأسیس این صندوق از سوی متقاضیان واجد شرایط گویای ورود چشمگیر خانه اولی ها به این صندوق و عبور تعداد سپرده گذاران از ظرفیت برنامه ریزی شده در صندوق است.
بر اساس این گزارش، صندوق پس انداز مسکن یکم، 18 خرداد سال 94 با هدف احیای رژیم پس انداز در بین خانوارهای متقاضی خرید مسکن (زوج های فاقد سابقه مالکیت یا همان خانه اولی ها) راه اندازی شد. با توجه به گذشت بیش از 2 سال از فعالیت این صندوق در نظام تامین مالی مسکن، متوسط تعداد افتتاح حساب روزانه، در هر سال نسبت به سال قبل، رشد قابل توجهی داشته است. در سال 96، میانگین تعداد افرادی که در هر روز، وارد صندوق پس انداز مسکن یکم شدند، نسبت به سال 94، بیش از 3.2 برابر و نسبت به سال 95، حدود 1.2 برابر شده است. طی یک سال اخیر به طور متوسط در هر ماه، 12 هزار و 834 نفر در صندوق پس انداز مسکن یکم افتتاح حساب کردند و عملاً برای دریافت تسهیلات خرید مسکن، حاضر به انتظار و گذراندن طول زمانی مشخصی از سپرده گذاری خود، شدند. این در حالی است که در ظرفیت اولیه برنامه ریزی شده برای صندوق پس انداز مسکن یکم، سپرده گذاری ماهانه 10 هزار متقاضی، برآورد شده بود اما در حال حاضر، میزان استقبال از ورود به این صندوق، به مراتب،‌ بیشتر از برآوردهای اولیه است که نشان از نقش‌آفرینی مثبت این صندوق در بازار مسکن – جذب خانه اولی ها با هدف تجهیز مالی آنها در دوره مشخص- دارد.
محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن درباره عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم، خاطرنشان کرد:‌ پس از گذشت حدود دو سال از معرفی حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم در تاریخ 18/3/94، تعداد کسانی که تاکنون مبادرت به افتتاح این حساب نزد بانک مسکن کرده‌اند، بیش از 200 هزار نفر هستند که با توجه به استفاده تعدادی از آنها از تسهیلات متعلقه که علی القاعده با فسخ حساب همراه می‌باشد، در حال حاضر حدود 188 هزار نفر دارای حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم هستند. این در حالی است که در سال اول، با توجه به نوپا بودن حساب و
وقفه طولانی در استفاده از رژیم پس‌اندازی برای تأمین مالی مسکن، استقبال مورد انتظار از حساب صورت نگرفت ولی در ادامه فعالیت این صندوق، به خصوص تحت تاثیر کاهش چند مرتبه ای نرخ سود تسهیلات این صندوق در طول سال 95، استقبال از این حساب به صورت تصاعدی با اقبال عمومی مواجه شد.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با تشریح روند استقبال خانه اولی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم، گفت: سرانه حساب‌های افتتاحی از نظر مانده حدود 22 میلیون تومان بوده که 73 درصد مبلغ مورد نیاز جهت بهره‌مندی از سقف تسهیلات (80، 60 و 40 میلیون تومان) در حداقل زمان ممکن یعنی یک‌سال می‌باشد و لذا می‌توان برآورد کرد که با مبالغ تودیع شده در حساب، برای استفاده از حداکثر سقف تسهیلات متعلقه، متوسط مدت انتظار به حداقل 3 دوره 6 ماهه افزایش یافته است.
مرادی با تشریح آمار پرداخت تسهیلات یکم، گفت: طبق برآورد صورت گرفته تا کنون حدود 34 هزار نفر از سپرده‌گذاران حائز دریافت سقف تسهیلات بوده که از این تعداد، تا کنون 208ر10 نفر از تسهیلات متعلقه به حساب خود استفاده نموده، تعدادی در شرف تشکیل پرونده جهت استفاده از تسهیلات هستند و مابقی افراد نیز تحت تأثیر عوامل شخصی نظیر صرف زمان بیشتر جهت انتخاب واحد مسکونی مناسب، آماده نبودن مابقی بهای واحد مسکونی مورد نظر، منتظر ماندن برای فرا رسیدن زمان مناسب‎تر جهت خرید ملک و تعدیل انتظارات تورمی متأثر از ثبات نسبی قیمت ملک و همچنین عوامل محیطی مؤثر در کاهش معاملات مسکن نظیر تعطیلات نوروز، ایام انتخابات، ماه مبارک رمضان و یا به هر دلیل دیگر، استفاده از این فرصت را به آینده موکول نموده‌اند. بدیهی است این امکان برای این افراد وجود دارد که هر لحظه قصد خود را بالفعل نموده و قطعاً نمی‌‌توان عدم استفاده از تسهیلات تا کنون را به عنوان انصراف تلقی نمود.
وی افزود: انصراف از نظر بانک و حتی خود سپرده‌گذار وقتی قطعیت می‌یابد که سپرده‌گذار بدون دریافت تسهیلات، اقدام به فسخ حساب خود کرده باشد که در این صورت حتی سودی معادل سود سپرده‌های کوتاه‌مدت به سپرده‌گذار تعلق می‌گیرد و این موضوع در شرایط حساب هم پیش‌بینی شده است. بررسی‌ها حاکی از آن است که این طیف از مشتریان نه تنها کل سپرده خود را از بانک خارج نکرده اند که حتی تاکنون نسبت به کاهش موجودی حساب خود نیز اقدام نکرده اند.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، تاکید کرد: با این اوصاف، عباراتی که گاهی در محافل و برخی رسانه ها با هر نیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد از قبیل «شکست طرح دولت»، «ضعف عملکرد بانک مسکن در جذب منابع مردمی»، «عدم کارایی ساز و کار طرح پس‌انداز و وام»، «انصراف سپرده‌گذاران صندوق یکم از دریافت تسهیلات» و یا «بالا بودن آن چنانی مبلغ مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در حساب» از اساس دارای اشکال بوده و گرچه ممکن است این حساب مناسب تمامی نیازهای بخش نباشد اما به خوبی توانسته نظر جامعه مخاطب خود را جلب کند و اقدامی مؤثر و عملی در جهت کمک به خانه‌دار شدن گروه‌های میان‌درآمدی باشد.
مرادی در پایان خاطرنشان کرد: استقبال بیش از انتظار مردم از حساب یکم، سود تک رقمی تسهیلات، دوره طولانی بازپرداخت و در عین حال روش‌های متنوع تقسیط این تسهیلات، عدم فسخ یا کاهش موجودی حساب سپرده‌گذاران در صندوق یکم، رسوب 73 درصد حد بهینه مانده حساب و سقف قابل قبول تسهیلات متعلقه نسبت به ارزش املاک مدنظر، دلایلی هستند که خط بطلان بر ادعاهای مطرح شده می‌کشد. ضمن آنکه در حال حاضر جایگزینی برای این حساب و این طرح وجود ندارد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :