بانک سپه سرآمد رشد همه جانبه شاخص‌ها و مشارکت در پروژه های استراتژیک اقتصادی

محمد کاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه در گفت و گو با خبرنگار ما از از بهبود و رشد اکثر شاخصهای مهم و کلیدی این بانک خبر داد و به تشریح مهمترین پروژه های استراتژیک اقتصادی که با کمک و حضور بانک سپه به مرحله اجرا رسیده  است پرداخت.
در ادامه شرح گفت و گو با محمد کاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه به خوانندگان ارائه می شود:
*اهمیت بانک سپه در اقتصاد کشور و اهداف و برنامه های این بانک را مطرح بفرمایید؟
بانک سپه به بازوی توانای دولت در عرصه اقتصادی و اجرای پروژه های استراتژیک دولت تبدیل شده است و محور اهداف و برنامه های بانک سپه اجرای دقیق قوانین پولی کشور و تلاش مجدانه برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق کمک به واحدهای مولد و اشتغال زا است.
* استقبال و اعتماد مردم به بانک سپه به چه صورت است؟
بانک از روند رو به رشد منابع طی سه سال اخیر برخوردار است و سپرده های کل بانک سپه در مردادماه سالجاری از مرز 556 هزار و 787 میلیارد ریال فراتر رفت که در مقایسه با مردادماه سال 92، 74 درصد افزایش نشان می دهد. روند روبه رشد سپرده های بانک سپه طی سه سال اخیر در بازار پولی کشور با رعایت مقررات بانک مرکزی به ویژه در پرداخت نرخ سود سپرده ها حاکی از اعتماد عمومی مردم به نخستین بانک ایرانی و تلاش همکاران در این بانک بوده است.از میزان کل سپرده های بانک سپه در مردادماه سالجاری حدود 520 هزار و 872 میلیارد ریال آن سپرده موثر بوده که نسبت به مردادماه سال 92 بیش از 79 درصد رشد داشته است.
* بانک سپه در جذب منابع به منظور تسهیلات دهی چه اقداماتی داشته است؟
با توجه به ضرورت افزایش منابع بانکها برای بالارفتن توان تسهیلات دهی به واحدهای تولیدی، بانک سپه در کنار تلاش برای جذب منابع مازاد در اختیار مردم، در راستای اجرای تکالیف قانونی ومقررات ابلاغی از سوی نهادهای ناظر مبنی بر آزادسازی منابع بلوکه شده در بخش املاک و اموال مازاد و تملیکی بانک، اقدامات مهمی انجام داده است. روند صعودی رو به رشد فروش املاک و اموال مازاد و تملیکی بانک طی سه سال اخیر از جمله این اقدامات است که فقط در سال گذشته 663 میلیارد ریال املاک و اموال مازاد بانک سپه به فروش رفت که در مقایسه با سال قبل ازآن 336 درصد رشد نشان می دهد.
* فروش املاک مازاد بانک از طریق بورس کالا به چه منظور انجام شد؟
بانک سپه برای تسریع، تسهیل و شفافیت در فروش اموال و املاک مازاد خود، برای اولین بار در کشور اقدام به فروش املاک مازاد از طریق بورس کالا کرد.
* پرداخت تسهیلات بانک سپه به چه میزان بوده است؟
بانک سپه در راستای سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید مبنی بر رونق بخشی به اقتصاد، از محل منابع جذب شده از ابتدای سال جاری 370 هزار و 302 میلیارد ریال تسهیلات تا پایان مردادماه سال 95 پرداخت کرده که در مقایسه با مردادماه سال 92 بیش از 85 درصد رشد نشان می دهد. این بانک 27 هزار و 331 میلیارد ریال تسهیلات به 14 هزار و 837 فعال بخش صنعت و معدن تا پایان مردادماه سالجاری پرداخت کرد که نسبت به مردادماه سال 92 از رشد 74 درصدی به لحاظ مبلغ و 28 درصدی از نظر تعداد برخوردار بود.
*تسهیلات در بخش کشاورزی چه مقدار است؟
رشد 31 درصدی میزان تسهیلات اعطای به فعالان بخش کشاورزی را شاهد بودیم زیرا این بانک تا پایان مردادماه امسال 20 هزار و 348 فقره تسهیلات به مبلغ 6 هزار و 207 میلیارد ریال به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده که حاکی از رشد 31 درصدی به لحاظ مبلغی و 19 درصدی ازنظر تعداد را دارد.
* اعطای تسهیلات به بخش بازرگانی چطور بود؟
19 هزار و 512 میلیارد ریال تسهیلات به فعالان بخش بازرگانی تا پایان مردادماه سالجاری توسط بانک سپه پرداخت شده که در مقایسه با مردادماه 92 بیش از 76 درصد افزایش داشت. اعطای تسهیلات به بخش های بازرگانی و خدمات در راستای سیاست های تحریک تقاضای برای خرید محصولات و خدمات بخش های مولد اقتصادی صورت گرفته است.
* واحد کوچک و متوسط تولیدی چه میزان تسهیلات دریافت کردند؟
بانک سپه در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری برای حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط که تولیدات آنها قابلیت فروش و عرضه در بازار و ایجاد رونق اقتصادی را دارد و حمایت از برنامه های اقتصادی دولت محترم، برای ایجاد رونق و خروج از رکود با تجمیع اطلاعات بیش از 1120 واحد تولیدی کوچک و متوسط که قبلاً توسط بانک ایجاد و در حال حاضر با مشکل کمبود منابع و فعالیت زیر ظرفیت مواجه اند با تصویب در هیات مدیره و تخصیص منابع لازم بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال، اقدامات اساسی را در حمایت از این قبیل واحدها در طول 5 ماهه نخست سال جاری بعمل آورده و تاکنون بیش از 565 پروژه با تسهیلاتی بالغ بر 5467 میلیارد ریال مورد حمایت قرار گرفته اند. اقدامات بانک سپه در زمینه کمک به واحدهای تولیدی برای خروج از رکود مورد تقدیر معاون اول محترم رئیس جمهوری قرار گرفته است.
* تسهیلات قرض الحسنه و خرید کالا چه تغیراتی را شاهد بود؟
13 هزار 867 فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ یکهزار و 222 میلیارد ریال تا پایان مردادماه سالجاری به مشتریان پرداخت شده که در مقایسه با مردادماه سال 92 به لحاظ مبلغی 750 و از تعداد 53 درصد رشد نشان می دهد. در همین مدت بانک سپه 42 هزار و 567 فقره تسهیلات خرید لوازم خانگی تولید داخلی به مبلغ 3 هزار و 566 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت کرد که نسبت به مردادماه سال 92 از نظر مبلغ و تعداد به ترتیب 943 و 308 درصد افزایش داشته است.
*ارزیابی شما از مطالبات غیرجاری چطور است؟
کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات بانک سپه به 12.2 درصد تا پایان مردادماه سالجاری دسید و این نسبت درمردادماه سال 92 بیش از 16.02درصد بوده است و با توجه به اقدامات مختلف بانک سپه برای وصول مطالبات معوق بانک، در سال گذشته 13 هزار و 810 میلیارد ریال مطالبات معوق بانک وصول شد.
* در حوزه فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک چه اقداماتی داشتید؟
طی 3 سال اخیر بانک سپه با اتخاذ تمهیدات لازم ، اقدام به خدمات رسانی بانک در این حوزه کرده و تعداد دستگاه های خودپرداز خود را از 2 هزار و 415 دستگاه در مردادماه 92 به 3 هزار 50 دستگاه در مردادماه سالجاری افزایش داده است و باتوجه به افزایش 635 دستگاهی ATM در سراسر کشور طی این مدت ، تعداد پایانه های فروشگاهی بانک از 96 هزار و 397 دستگاه در مردادماه سال 92 به 251 هزار و 209 دستگاه در پایان مردادماه امسال رسید که رشد 161 درصدی را نشان می دهد.
* برای کمک به رونق اقتصادی چه برنامه ای دارید؟
بانک سپه به منظور تأمین نیازهای مالی کوتاه مدت واحدهای اقتصادی (حداکثر یکسال) طرح اعتبار در حساب جاری را عملیاتی کرد تا مشتریان صرفاً در مواقع نیاز به نقدینگی با رعایت شرایط و مقررات لازم با اخذ تسهیلات در قالب عقد دین قادر به رفع نیاز خود باشند. یکی از اصلی ترین نیازهای مشتریان سیستم بانکی کشور خصوصیات واحدهای مولد و اشتغال زا را دریافت تسهیلات با نرخ پایین با شرایط بازپرداخت مناسب است که  بانک سپه به منظور پاسخگویی به این نیازمشتریان، حمایت از تولید ملی و همسویی با سیاست های کلان اقتصادی کارت خرید سپه را طراحی کرد. مشتریان این بانک با استفاده از کارت خرید سپه قادر به خرید کالاهای تولید داخلی شرکت های مشخص تا سقف 100 میلیون ریال هستند.
* برای بازگشت به جایگاه اول در حوزه فعالیت های ارزی چه کردید؟
باتوجه به جایگاه ویژه بانک سپه در حوزه فعالیت ارزی قبل از تحریم ، بانک سپه با تکیه به دانش و تخصص نیروی انسانی خود در این حوزه، از سه سال پیش فعالیت های ارزی را به صورت جدی آغاز کرد و روند رو به رشدی را داشته است.  این بانک از طریق شعب رم، پاریس و فرانکفورت و همچنین بانک PLC لندن خود آماده ارائه خدمات ارزی به مشتریان است و قصد دارد به جایگاه قبل از تحریم که سهم 40 درصدی از کل بازار ارزی را به خود اختصاص داده بود برسد.
*برنامه شما برای تجهیز شعب خارجی بانک سپه چیست؟
در ماههای اخیر بانک سپه با انجام اقداماتی نظیر توسعه تجهیزات سخت افزاری و سامانه های نرم افزاری دربخش های صف و ستاد بانک ، آموزش نیروی انسانی ارزی، ارائه طرح کسب و کار شعب خارج از کشور، خرید ساختمان جدید شعبه پاریس، تجهیز شعب رم، فرانکفورت و بانک PLC لندن، افزایش 50میلیون یوروی سرمایه شعب خارجی و برقراری ارتباط رمز با 73 بانک از کشورهای مختلف جهان گام مهمی در جهت توسعه فعالیت های ارزی خود برداشته است. شعبه فرانکفورت بانک سپه بعد از پیگیری های مستمر با مقامات نظارتی و سیستم بانکی کشور آلمان (با فین) موفق شد سیستم تارگت 2 را نصب و از این طریق به شبکه پرداخت بین المللی متصل شود.
نصب سیستم پرداخت تارگت 2 این مکان را برای شعبه فرانکفورت بانک سپه ایجاد کرده تا به منظور انجام کلیه دریافت و پرداخت ها با 58 هزار بانک در سراسر جهان ارتباط برقرار کند همچنین این سیستم بستر لازم را برای پرداخت های مستقیم در کشور آلمان و کشورهای اروپایی را برای بانک سپه فراهم کرد.
* استراتژی شما مبنی بر همسویی و همگامی با سیاست های اقتصادی دولت تدبیر وامید چه دستاوردی داشته است؟
بانک سپه در کنار کمک به پروژه های اقتصادی در بخش های مختلف و همچنین واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، در تامین مالی پروژه کلان اقتصادی در اقصی نقاط کشور مشارکت دارد. این پروژه های کلان به لحاظ اهمیت راهبردی، نقش کلیدی در کمک به تامین منافع ملی داشته و عمدتاَ در حوزه توسعه میادین نفتی مشترک عسلویه و سروک آذر، گردشگری و تولید محصولات استراتژیک است. بانک سپه برای راه اندازی و تکمیل این پروژه ها حدود 8 میلیارد و 700 میلیون دلار و 2 میلیارد و 109 میلیون یورو منابع ارزی اختصاص داده و حدود 14 هزار میلیارد ریال هم سرمایه گذاری ریالی کرده است.
عمده این 16 پروژه در مناطق مرزی و کم برخوردار در حال اجرا است و راه اندازی و تکمیل پروژه های مذکور علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن منابع زیرزمینی کشور، کمک به صادرات و جذب فناوری های روز دنیا در توسعه مناطق مرزی و کم برخوردار هم موثر است. برخی از پروژه ها به لحاظ تامین آب شرب و برق موردنیاز بسیاری از شهر ها و روستاهای کشور نقش قابل توجهی در کمک به توسعه کشور دارند.
* مشارکت در پروژه عظیم پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس چطور بود؟
از جمله دیگر پروژه های ملی و استراتژیکی که این بانک در آن مشارکت کرده را تامین مالی پروژه پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس است که میزان تسهیلات ارزی مورد نیاز پروژه فوق 2.2 میلیارد دلار است که بانک سپه 800 میلیون دلار آن را تامین خواهد کرد.
دستاورد نهایی پروژه فوق 10 میلیون تن گاز شیرین، یک میلیون و 500 هزار تن اتان، 522 هزار تن بوتان، 400 هزار تن گاز مایع و یک میلیون تن پروپان است.
سرمایه گذاری و اشتغالزایی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، ایجاد ارزش افزوده فراوان و جلوگیری از هدر رفت گاز غنی چاه ها که در حال حاضر سوزانده می شود از ویژگیهای و مزیت های طرح پالایشگاه گاز بیلد بلند خلیج فارس است که با این پروژه فن آوری روز دنیا در صنعت نفت و گاز به کشور جذب خواهد شد.

* مشارکت در پروژه سروک آذر به چه صورت بود؟
پروژه نفتی سروک آذر از دیگر مشارکتهای ارزشمند و استراتژیک بانک سپه در عرصه کلان اقتصادی است و بانک سپه در این پروژه نیز بالغ بر 800 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند.
با اجرای پروژه سروک آذر ظرفیت تولید نفت کشور بالغ بر 65 هزار شبکه افزایش خواهد یافت.
از مزیتهای پروژه فوق افزایش سهم کشور از برداشت میادین مشترک نفتی با کشور عراق است که با اجرای پروژه فوق حدود 4 هزار شغل پایدار در مناطق محروم کشور ایجاد خواهد شد.
* مشارکت در پروژه سیمان مارگون چگونه است؟
سیمان مارگون از دیگر پروژه های استراتژیکی است که بانک سپه در آن مشارکت فعال دارد و در این پروژه نیز بانک سپه بالغ بر 21 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 1100 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی خواهد کرد که فاز اول آن به بهره برداری رسیده است. با اجرای این پروژه ظرفیت تولید سیمان خاکستری کشور یک میلیون تن در سال اضافه خواهد شد.
* مشارکت در پروژه کشت و صنعت پیوند بیستون از سوی بانک سپه به چه شکل انجام شد؟
سرمایه گذاری 1500 میلیارد ریالی این بانک در پروژه مهم کشت و صنعت پیوند بیستون از دیگر اقدامات این بانک در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حضور در عرصه کلان اقتصادی است و با اجرایی شدن این پروژه 86 هزار تن محصولات باقی (انگور، مرکبات و خرما) تولید خواهد شد.
از مزیتهای این پروژه ایجاد 3 هزار هکتار باغ در منطقه صفر مرزی است که با اجرایی شدن پروژه فوق عرضه محصولات به بازار کشور در زمان کمبود تولید صورت خواهد گرفت.
* سرمایه گذاری شرکت امید سپه در حوزه های اقتصادی استراتژیک به چه شکلی انجام شد؟
این بانک همواره سعی کرد تا در حوزه های مولد و اشتغال زا سرمایه گذاری کند . معمولا رغبت کمتری برای سرمایه گذاری در این حوزه ها به لحاظ طولانی بودن زمان بازگشت سرمایه و سود آن از سوی سرمایه گذاران وجود دارد.
باتوجه به طرحهای مهم در دست اجرای شرکت گروه سرمایه گذاری امید، ایجاد 4 خط جدید کنسانتره به ظرفیت 8 میلیون تن، 2 خط جدید گندله سازی به ظرفیت 10میلیون تن و5خط جدید احیاء مستقیم فولاد به ظرفیت 7 میلیون تن از جمله طرحهای در دست اجرای شرکت امید در حوزه فولاد است.
راه اندازی 2 نیروگاه 500 مگاواتی جدید در سیرجان و هریس توسط شرکت امیدانجام شده و این شرکت پروژه خط لوله انتقال آب خلیج فارس به سایت های گل گهر و گهر زمین را نیز در دست اجرا دارد.
باتوجه به ضرورت سرمایه گذاری در حوزه های دارای ارزش افزوده و استراتژیک، شرکت سرمایه گذاری امید با احداث مخازن نفتی استراتژیکی گناوه، امکان ذخیره سازی 10میلیون بشکه نفت خام را برای کشور مهیا کرد.
* مشارکت با نک سپه در اجرای طرحهای ملی چطور و به چه صورت است؟
باتوجه به سابقه موفق مشارکت این بانک در اجرای طرحهای چندسال اخیر، نخستین بانک ایرانی برای تسریع و تسهیل در اجرای طرحها وزارت نیرو و کمک به پرداخت مطالبات پیمانکاران این وزارت خانه 20 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرد.
بانک سپه به لحاظ فراهم کردن بسترهای لازم برای انتشار الکترونیکی اوراق، عاملیت واگذاری اوراق به پیمانکاران ذینفع و اتخاذ تمهیدات مورد نیاز برای نقل و انتقال اوراق از طریق فرابورس گام مهمی در عملیاتی شدن طرحهای دولت در حوزه آب و برق کشور برداشت.
*بانک سپه به عنوان بانک عامل در طرح ملی مهار و تنظیم آبهای مرزی چه اقداماتی داشته است؟
بانک سپه به عنوان بانک عامل طرح ملی و استراتژیک مهار و تنظیم آبهای مرزی کشور با طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی سامانه این طرح و تخصیص 8 میلیارد دلار اعتبار به پروژه های این طرح، نقش محوری در کنار وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی ایفا می کند.
با اختصاص 79 هزار میلیارد ریال اعتبار به 95 پروژه در 11 استان مرزی، طرح مهار و تنظیم آبهای مرزی در حال اجراست.
* راه اندازی سامانه یکپارچه نهاده های دامی با چه میزان اعتباری انجام شد؟
باتوجه به ضرورت سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد دانش بنیان در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بانک سپه در راستای کمک به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برای مدیریت بهینه تخصیص و توزیع 6نهاده اصلی دامی کشور با اختصاص 20میلیارد ریال اعتبار سامانه یکپارچه نهاده دامی کشور را راه اندازی کرد.
اتحادیه ها و تعاونی ها دامداران کشور، کارخانه های آرد و تولید خوراک دام ذینفعان این سامانه هستند.
* بانک سپه در راستای اجرای سامانه مدیریت فروش آرد یارانه ای کشور چه اقدامی را انجام داد؟
بانک سپه با اختصاص 6میلیارد ریال اعتبار برای کمک به مدیریت بهینه تخصیص و توزیع آرد یارانه ای به نانوایان با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی، طرح مدیریت فروش آرد یارانه ای کشور را عملیاتی کرد.
شرکت بازرگانی دولتی ایران، شرکت های غله استانی و نانوایان از ذینفعان این طرح هستند و راه اندازی سامانه مدیریت فروش آرد یارانه ای کشور به افزایش بهره وری در این حوزه کمک می کند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :