چرا «ماه‌گرفتگی» در جشنواره مقاومت رونمایی نشد؟

تهیه‌کننده «ماه‌گرفتگی» گفت:«در فضای فرهنگی، عده‌ای هستند که همه‌چیز را نقد می‌کنند و می‌کوبند، اما نمی‌دانم از کجا آمده‌اند و به چه جناحی متصل‌اند؛ چرا که شناختی از آن‌ها ندارم.»
هادی انباردار، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ماه‌گرفتگی» که قرار بود در جشنواره فیلم مقاومت روی پرده برود، در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی دیباچه از آماده نبودن نسخه نهایی این فیلم خبر داد و گفت: «اگر حاشیه‌ها گریبان ما را نمی‌گرفت فیلم را طبق برنامه به جشنواره می‌رساندیم اما متاسفانه احتمال رسیدن «ماه‌گرفتگی» به جشنواره مقاومت بسیار ضعیف است.»
احتمال نمایش در جشنواره مقاومت بسیار ضعیف است
وی ادامه داد: « فیلم سینمایی «ماه‌گرفتگی» این‌روزها در مرحله تدوین است اما پس از تدوین، صداگذاری و موسیقی فیلم نیز باقی مانده است. همچنین از جلوه‌های ویژه هم تا حدودی استفاده شده است. هدف اصلی ما نمایش فیلم در جشنواره فیلم مقاومت بود چرا که این فیلم با موضوع مقاومت ساخته شده است اما با این حجم کاری و فرصت کم احتمال نمایش در جشنواره مقاومت بسیار ضعیف است.»
عده‌ای که برای انتقاد از فیلم به سالن سینما می‌آیند
انباردار در مورد استقبال مخاطب از «ماه‌گرفتگی» گفت: «مسلما هر فیلمی برای مخاطب ساخته می‌شود و ما هم با همین هدف، مخاطب را در نظر گرفته بودیم. کسانی که به تماشای «ماه‌گرفتگی» خواهند نشست، دو دسته‌اند: عده‌ای که برای انتقاد از فیلم به سالن سینما می‌آیند و عده‌ای که با فیلم همراه می‌شوند و حق را به ما می‌دهند.»
«پایان‌نامه» یکی از نمونه‌های ضعیف در مورد حوادث ۸۸ است
این تهیه‌کننده در مورد فیلم‌هایی که پیش از این در مورد اتفاق‌های سال ۱۳۸۸ ساخته شده‌اند، گفت:«فیلم‌های متعددی در این مورد ساخته شده‌اند که متاسفانه بسیاری از آن‌ها بسیار ضعیف بودند و حق مطلب را ادا نکردند. «پایان‌نامه» یکی از نمونه‌های ضعیفی‌ست که در مورد این اتفاق ساخته شده است اما در مورد فیلم‌هایی مثل «قلاده‌های طلا» و «آشغال‌های دوست‌داشتنی» باید بگویم که من یکی را ندیده‌ام و با وجود احترام به همکارانم در این دو فیلم، می‌توانم بگویم: «ماه‌گرفتگی» فیلم شریف‌تری‌ست و در مقایسه با دیگر فیلم‌هایی که در مورد این اتفاق ساخته شده‌اند، منطقی‌تر است. سعی کرده‌ایم منتقدانه فضای سال ۱۳۸۸ را بنگریم و البته عادلانه…»
صحنه‌هایی از آتش زدن مسجد لولاگر در فیلم وجود دارد
انباردار در مورد چگونگی نشان دادن تصاویر و خیابان‌های تهران در آن روزها گفت: «چند صحنه شاخص در فیلم وجود دارد و از آن‌جایی که می‌خواستیم روایتی مستند داشته باشیم، تلاش کردیم تا صحنه‌ها را همان‌طور بازسازی کنیم.همچنین صحنه‌هایی از آتش زدن مسجد لولاگر هم در فیلم وجود دارد.
اگر ۱۰ فیلم جنگی بسازم برابری می‌کند با یک فیلم سیاسی
وی با اشاره به شرایط سخت ساختن «ماه‌گرفتگی» گفت: «سالیان سال فیلم جنگی کار کردم. بارها به دوستانم گفته‌ام: اگر ۱۰ فیلم جنگی بسازم، برابری می‌کند با یک فیلم سیاسی. این فیلم‌ها مشکلات و مختصات خودشان را دارند. انرژی‌ای که صرف ساختن این فیلم شد می‌توانست صرف ساختن چند فیلم جنگی بشود.»
ندیدن و قضاوت کردن مختص به کشور ایران است
وی همچنین در مورد حواشی پیش‌آمده برای «ماه‌گرفتگی» گفت: «قصد نقد همکاران را ندارم اما متاسفانه توی مملکت ما فضایی وجود دارد _ مانند دولت‌مردان ما که قبل از خود را کلا نقد می‌کنند _  که فیلم‌ها را به راحتی نقد می‌کنند. بدون در نظر گرفتن سختی‌ها و فشارهایی که گروهی برای ساخت فیلم متحمل می‌شوند. حال آدم‌هایی زیر باد کولر می‌نشینند و به راحتی همه‌چیز را نقد می‌کنند. البته مطبوعات هم قبل از نمایش فیلم ما را با هجمه‌ای از انتقادات مواجه کرد و باعث شد تا هجمه‌ای وحشتناکی علیه ما شکل بگیرد و اذیت شویم. این را هم بگویم که ندیدن و قضاوت کردن مختص به کشور ایران است. ما با زحمت‌های زیاد مجوز می‌گیریم و با تحمل سختی‌ها فیلم را می‌سازیم اما عده‌ای اجازه نمی‌دهند فیلم تمام شود و بدون دیدن فیلم ما را وارد حاشیه می‌کنند.»
نمی‌دانم از کجا آمده‌اند و به چه جناحی متصل‌اند
وی در ادامه گفت: «نمی‌دانم کدام طیف کار را برای ما سخت کردند. شاید بهتر است بگویم هر دو طرف حضور داشتند. استنباطم این است که در فضای فرهنگی، عده‌ای هستند که همه‌چیز را نقد می‌کنند و می‌کوبند، اما نمی‌دانم از کجا آمده‌اند و به چه جناحی متصل‌اند؛ چرا که شناختی از آن‌ها ندارم.»
هر لحظه منتظر اتفاق غیرمنتظره‌ای بودیم
انباردار در ادامه به سختی‌هایی که عوامل در حین فیلمبرداری متحمل شدند اشاره کرد و گفت: «بزرگ‌ترین معضل ما در این مدت فشاری بود که بازیگران‌مان تحمل کردند که البته باید از تمام‌شان تشکر کنم که این سختی‌ها را تحمل کردند. باور کنید تمام بازیگران صفحه‌هاشان را در فضای مجازی بستند تا این اتفاق‌ها ذهن‌شان را درگیر نکند. شرایط طوری بود که هر لحظه منتظر اتفاق غیرمنتظره‌ای بودیم. این را هم اضافه کنم که از سال گذشته، بارها خواستیم کلید بزنیم اما متاسفانه  هربار به دلیلی غیرمنتظره این اتفاق نمی‌افتاد.»
کم‌خرج‌تر از فیلم‌های معمولی اما گران‌قیمت
این تهیه‌کننده در مورد هزینه‌های «ماه‌گرفتگی» هم گفت: «بسیاری از فیلم‌ها ساخته می‌شوند که سازندگان‌شان ادعا می‌کنند: چندین میلیارد تومان برای ساخت فیلم هزینه کرده‌اند اما وقتی فیلم را تماشا می‌کنید به هیچ‌وجه متوجه چنین چیزی نمی‌شوید. شاید بگویند فلان خرج را در پشت صحنه داشته‌ایم و حرف‌هایی از این دست اما اگر اثری از این هزینه‌ها در تصویر وجود نداشته باشد هیچ فایده‌ای ندارد. در مورد هزینه‌های «ماه‌گرفتگی» می‌توانم بگویم نسبت به بسیاری از فیلم‌های معمولی سینما با هزینه کمتری ساخته شده است.»
«ماه‌گرفتگی» مجوز حضور  در جشنواره مقاومت و فجر را دارد
وی در آخر هم با اشاره به حضور احتمالی «ماه‌گرفتگی» در جشنواره فیلم مقاومت و حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر گفت: «پیش از این اطمینان حاصل کرده بودیم که «ماه‌گرفتگی»  بتواند در هر دو جشنواره نمایش داده شود. این فیلم متعلق به سینمای دفاع مقدس است و روایان آن رزمنده‌هایی هستند که سال‌ها مقابل عراقی‌ها جنگیدند. البته ما فضای جنگ را نمی‌بینم اما بارها به آن اشاره می‌شود.»

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :