طرح موضوع کلاهبرداری تسهیلاتی از بانک ها رد گم کنی است

alternative title

طرح موضوع کلاهبرداری تسهیلاتی از بانک ها رد گم کنی است

افشین لاریجانی
شب گذشته در گفت و گوی ویژه خبری سیما به موضوع انحراف در بخش تسهیلات بانکی و کلاهبرداری عده ای به نام تولید پرداخته شد در گزارشی که به صورت دوربین مخفی در اول برنامه پخش شده از وجود مکان هائی در مشهد و اصفهان و تهران پرده برداشته شد که شغل آنها رنگ ماشین آلات مستعمل تولید و تبدیل به ماشین آلات را نصب و پس از اخذ تسهیلات از بانک ها آن را جمع آوری می کنند و به نوعی این ماشین ماشین آلات نو را به صورت اجاره در اختیار متقاضیان قرار می دهند این شروع گزارش و موضوع گفت و گو ویژه خبری سیما بود و کارشناسان مربوطه و مسئولین بانکی نیز در آن حضور داشتند. این گزارش که به کلاهبرداری در اخذ تسهیلات از سوی تولید کنندگان تاکید داشت آنچنان یک طرفه و غیر کارشناسی بود که مورد اعتراض و نقد نمایندگان و مدیران بانک ها نیز قرار گرفت تعمیم دادن کار خلاف و به نوعی کلاهبرداری عده ای قلیل به نام کل تولید کنندگان از اشکالات این گزارش غیر کارشناسی بود هرچند مجری برنامه سعی داشت عدم نظارت و دقت بانک ها را عامل این کلاهبرداری معرفی کند اما نمایندگان بانک ها زیر بار این اتهام نرفتند و با قبول انحراف در بخش تسهیلات دهی آن را غیرممکن بودن نظارت مورد به مورد به دلیل کمبود بازرس های بانک ها دانستند و اعداد و ارقام بزرگی را در ارائه تسهیلات در سال گذشته و سال جاری ارائه دارند و نوید رشد بیش از 50 درصدی را به عنوان برگ برنده بیان کردند که با موشکافی مجری برنامه دست این عددسازی بانک ها رو شد و امهال شد که بخش عمده آن اعمال تسهیلات قبلی بوده و هیچ رشدی وجود نداشته است.
اما موضوع تسهیلات دهی بانک ها در سال های اخیر همواره مورد انتقاد و سوال تولیدکنندگان و کارشناسان بوده است و متاسفانه پخش این گزارش ها و نشست ها هیچ دردی را درمان نکرده است اما اشکال کار در کجاست؟
عده ای کثیر باید قربانی عده ای قلیل که کارشان کلاهبرداری و یا بهتر بگویم سوء استفاده از بانک ها است شوند!؟
بهتر بود در این واکاوی به موضوع فساد در سیستم بانکی و موضوع یقه سفیدها و نفوذها نیز اشاره ویژه می شد که بانک ها رقم های کلانی که به عنوان معوق ادعا دارند را با بستن چشم خود به راحتی به صاحبان قدرت و نفوذ پرداخت کردندو حالا داد آی دزد را راه انداخته اند و خود را طلبکار می دانند و حالا جرات پیدا کردند که بگویند فشارها به بانکی ها برای حمایت از تولید و پرداخت تسهیلات می شود همین کلاهبرداری ها!؟
اما با بررسی روند پرداخت تسهیلات بانک ها به راحتی می توانیم متوجه شویم که آنچه در عمل اتفاق می افتد با آنچه در گزارش منتشر شده است بسیار متفاوت است اکثر این کلاهبرداری ها با مماشات بانک ها و دست داشتن خودشان صورت گرفته است چه کسی می تواند پرداخت وجوهات رشوه در کیف ها را کتمان کند!؟ چه کسی می تواند کارشناسی چند برابری ارزش ملک ها را نادیده بگیرد!؟
چه کسی می تواند پرداخت تسهیلات چند صد میلیاردی به آقازاده ها و یقه سفیدها و صاحب نفوذها را نشنیده و ندیده بگیرد!؟
در این سالهای اخیر این همه پرونده های فساد از سوی مراجع ذی صلاح کشف و به دادگاه کشیده شدند آیا همین ها برای دست داشتن بانک ها و فساد در بانک ها کافی نیست!؟
بانک ها کمر تولید را شکستندو باعث این بلای اقتصادی در جهش تولید شدند و حالا با مظلوم نمایی از مطالبات چند هزار میلیاردی تسهیلات معوق که شاید بیش از دو سوم آن ربح و سود مرکب و جریمه تاخیر است حرف می زنند!؟
کدام بانکی دستورالعمل های بانک مرکزی را برای تسهیلات رعایت کرده است!؟ کدام نظارت بانک مرکزی بانکی را توضیح کرده است!؟ که اگر رعایت می کردند قوه قضائیه در دستورالعمل های مختلف آنها را به عدم رسیدگی قضائی بیش تر از رقم مصوب نمی کرد!؟حالا هم که یقه گیری و مبارزه با فساد در سال های اخیر شدت گرفتهاست بانک ها به قفل های صندوق تسهیلات اضافه کردند!و سیاست انقباضی گرفته اند ! و این همان آفت رشد تولید است.
اهلیت رکن اساسی اعتبارسنجی در پرداخت تسهیلات است. مگر می شود کسی به همین راحتی ماشین آلات تولید را اجاره کند و تسهیلات بگیرد و متواری شود!؟امکان پذیر نیست مگر اینکه با چراغ سبز کارشناسان و بعضی از مدیران بانک ها که همدست همان کلاهبرداران بوده اند صورت گرفته باشد حکایت استخوان را جلوی گاو وعلف را جلوی سگ انداخته اند شده است سیستم قلدر مودبانه بانکی کشور با قراردادهای یک طرفه و روش اجبار امضاء پای قراردادهای سفید تک نسخه ای باید برچیده شود و با شفاف سازی به کمک تولید و فعالیت های اقتصادی کشور بروند وگرنه آش همان آش و کاسه همان کاسه است و عنوان کلاهبرداری از بانک ها بیشتر به یک شوخی شبیه است و فرافکنی و فرار به جلو است که برای رد گم کنی موضوع جدید آنها شده است

  • اشتراک در:
 لوازم خانگی ایرانی گران شد!  06

0 نظر

ارسال نظرات شما

0

alternative title

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در تلگرام دنبال کنید

https://t.me/sarzaminpooya

ما را در توییتر دنبال کنید

#tee

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/sarzaminpooya

ما را در آپارات مشاهده کنید

https://www.aparat.com/sarzaminpooya

عناوین اصلی

  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
image title here

Some title