دست از آزاد کن، ممنوع کن برداریم

alternative title

دست از آزاد کن، ممنوع کن برداریم

نگاهی به اتفاقات اخیر و موضوع تحریم ها و گرانی دلار و سکه و غیره و تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد کشور موید آن است که متاسفانه علیرغم پیش آگاهی های قبلی نتوانستیم این تهدید را به فرصت در کشور و اقتصاد تبدیل کنیم روزی انگیزه قیمت بیشتر با توجه به کاهش ارزش پول ملی اقلامی را به صادرات سوق می دهد که مجبوریم بعد از مدتی از آن جلوگیری کنیم و روزی داخل کشور افزایش آن را شاهد هستیم و مجدداً درب های خروج را باز می کنیم، هنوز فرق کالاهای استراتژیک و کالاهای غیر ضروری را نتوانستیم در دستورالعمل ها بگنجانیم.
امروز پسته به عنوان مهمترین کالای صادراتی ایران در خارج از کشور به قیمت ۱۰ تا ۱۵ دلار در هر کیلوگرم ارزش صادراتی دارد که به صورت میانگین در سیستم مبادله ای به کیلوئی ۱۳۰ تا ۱۵۰ هرار تومان رسیده است و مبلغ آن قیمت بزار داخلی هم افزایش می یابد، گوجه فرنگی با توجه به تفاوت فاحش آن روند معکوس گرفته بود و کشور را دچار کمبود کرده بود، مرغ با آزاد شدن صادرات آن در حال معکوس شدن و توجه به روند صادرات در حال گران تر شدن است، اما دریغ از یک درایت و مدیریت صحیح در بخش بازرگانی کشور که بتواند با اخذ نظر کارشناسان خبره حداقل به یک روش واحدی دست پیدا کند تا هم تولید کننده دچار سردرگمی نشود و هم وضعیت داخلی و معیشت مردم دستخوش این آزاد شدن و ممنوع شدن ها نشود، اما نکته اساسی در بحث آن است که چرا فقط در اقلام استراتژیک این روند معکوس و مشتاق خرید در خارج از مرزها مشاهده می شود.
صنعت مبلمان کشور به گفته مسئولین آن در یک سال اخیر دچار افت شدیدی شده که به گفته وی موجب تعطیلی ۹۰ درصد تولید کنندگان شده است، و خرید و فروش صورت نمی گیرد.
آیا مسئولین محترم اقتصادکشور فکر کرده اند چرا در این وضعیت که کالاهای اساسی به دلیل گرانی دلار و توجیه این همه طرفدار در پشت مرزها دازد چرا برای دیگر اقلام تولیدی کشور مثل همین مبلمان این اشتیاق وجود ندارد، چرا در این بخش ها نتوانستیم از این تهدید به فرصت مناسب صادراتی دست پیدا کنیم؟ سوریه_ عراق_ افغانستان آیا نمی تواند بازار هدف تولیدات مبل می باشد!؟ چرا در این بخش نه تنها دست آوردی نداشتیم بلکه باعث تعطیلی ۹۰% تولید کنندگان شده ایم؟ در صنعت فرش ماشین هم همین وضعیت را شاهد هستیم! چرا؟ این سوالات چرا در بین دولتمردان مطرح و پاسخ داده نمی شود، مگر در کشور ما فقط مرغ و تخم مرغ و گوجه فرنگی و دام و محصولات کشاورزی دیگر تولید می شود؟ چرا از مزیت های بسیار خوبی که داشتیم بهره نگرفتیم و قبل از این اتفاقات تولیدات را به سمت پایداری و کیفیت نبردیم که بتوانیم در چنین موقعیتی از آن بهره مند شویم دست روی دست گذاشتیم و در مرزهای کشور شاهد خروج گالن های بنزین هستیم و از آن می ترسیم که کارت ها را دوباره احیا کنیم و نرخ ها را واقعی کنیم؟ به یاد دارم روزی که دولت احمدی نژاد سهمیه بندی بنزین را آغاز کرد همین واهمه ها وجود داشت اما کاری شد که نمی توان به آن هیچ ایرادی گرفت آن زمان تیتری در نشریه منتشر کردم که (سهمیه بندی بنزین، ترسی که ریخت) آیا وقت آن نیست ترس ها را بریزیم و حالا که واقعیت ها را به مردم نمی گوئیم حداقل با واقعیت به پیش برویم.

  • اشتراک در:
 پوشش زنده| آغاز مراسم یوم‌الله ۱۳ آبان در تهران  1

0 نظر

ارسال نظرات شما

0

alternative title

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در تلگرام دنبال کنید

https://t.me/sarzaminpooya

ما را در توییتر دنبال کنید

#tee

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/sarzaminpooya

ما را در آپارات مشاهده کنید

https://www.aparat.com/sarzaminpooya

عناوین اصلی

  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
image title here

Some title