رئیس اتحادیه طلا: منتظر نوسان در بازار طلا و سکه نباشید!


رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به کاهش قیمت برخی قطعات سکه علیرغم افزایش قیمت اونس جهانی طلا در آخرین معاملات پایانی هفته نسبت به ابتدای هفته، به کسانی که قصد خرید یا فروش سکه و طلا دارند توصیه کرد معاملات خود را انجام دهند و منتظر کاهش یا افزایش خاصی نباشند.
نادر بذرافشان در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، قیمت اونس جهانی طلا در مجموع ۳۶ دلار افزایش را تجربه کرد. این در حالیست که در بازارهای داخلی نیز نرخ ارز نیز با نوسان هرچند اندک افزایشی همراه بود که در نهایت منجر به میانگین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت در بازار سکه و طلای داخلی شد؛ اما به طور طبیعی بیشترین تاثیر را رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی داشته است.
وی ادامه داد: اما علیرغم افزایش قیمت اونس جهانی طلا و نوسان افزایشی نرخ ارز و البته بیشتر شدن تقاضا برای برخی قطعات سکه نسبت به سایر قطعات (نظیر ربع سکه) که منجر به تقویب بهای قیمت سکه تمام طرح جدید، ربع سکه و مصنوعات طلا شد؛ اما برخی قطعات سکه نظیر سکه تمام طرح قدیم و نیم سکه در آخرین معاملات روز گذشته بازار (پنجشنبه) نسبت به ابتدای هفته ارزان‌تر شده بودند و قیمت سکه‌های گرمی نیز بدون تغییر باقی ماند.
وی در رابطه با تغییرات قیمت سکه و طلا در بازار یک هفته اخیر و آخرین قیمت‌ها در بازار این هفته، اظهار کرد: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت در آخرین معاملات روز گذشته، ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت داشت، اما هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ۲۰۰ هزار تومان کاهش به ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه نیز در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته کاهش قیمت را تجربه کرده و با ۱۵۰ هزار تومان افت بها به ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. ربع سکه اما به سبب اندکی افزایش تقاضای ایجاد شده بر روی آن در آخرین معاملات ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰ هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد. سکه‌های یک گرمی اما در بازار این هفته بدون تغییر قیمت باقی مانده و شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده است.
به گزارش سرزمین پویانیوز و به نقل از تجارت‌نیوز، بذرافشان علت کاهش قیمت برخی قطعات و افزایش برخی دیگر قطعات سکه را عامل تقاضا در بازار عنوان کرده و گفت: تقاضا برای ربع سکه در بازار در این هفته کمی بیشتر شده بود و این باعث افزایش قیمت شد.
این مقام صنفی افزود: به طور میانگین هر مثقال طلای ۱۷ عیار در بازار یک هفته اخیر ۲۵ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به ۱۱ میلیون و ۱۴۵ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با حدود ۵۵۰۰ تومان افزایش به دو میلیون و ۵۷۵ هزار تومان به ازای هر گرم رسید. همان طور که اشاره شد اونس جهانی طلا نیز با صعود ۳۶ دلاری، به ۲۰۴۲ دلار رسیده است که طبیعتا بیشترین تاثیر را در افزایش قیمت داشته است.
وی در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اعلام کرد: حباب سکه نیز در طول هفته از شش میلیون و ۶۰۰ تا پنج میلیون و ۷۰۰ هم به طور میانگین کاهش یافته بود، در پایان هفته در محدوده شش میلیون و ۲۷۵ هزار تومان قرار گرفت.

1402/1/26

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :