مردم می‌توانند حساب یارانه و سهام عدالت خود را به عنوان وثیقه برای دریافت وام از بانک‌های دولتی استفاده کنند

رییس بانک مرکزی:
مردم می‌توانند حساب یارانه و سهام عدالت خود را به عنوان وثیقه برای دریافت وام از بانک‌های دولتی استفاده کنند
رئیس کل بانک مرکزی گفت: برآوردم این است که ۱۶ میلیارد دلار پول در نزد مردم راکد نگه داشته شده و باید با قوانین جدیدی جلوی راکد شدن و فرار سرمایه از جریان اقتصاد مولد را بگیریم.
به گزارش پویانیوز و به نقل از مهر، فرزین درخصوص تورم موجود حاکم بر کشور اظهار داشت: متأسفانه تورم ۵۰ سال است مهمان خانه‌های مردم است؛ در ۴ سال اخیر متوسط تورم ۴۲.۵ درصد بوده است. دلیل اصلی تورم در دهه ۹۰ به علت فشار هزینه است و بخش عمده آن به دلیل نوسانات نرخ ارز بوده است.
وی در ادامه افزود: قصد داریم سلف ارزی طراحی کنیم که قیمت ارز قابل پیش بینی باشد.
رییس بانک مرکزی در ادامه از سوآپ ارزی گفت: سوآپ ارزی در کشور ما بسیار ضروری است و به عنوان ابزار در تنظیم بازار از آن استفاده می‌کنیم.ما باید مقرراتی را تنظیم کنیم که آن قوانین در بازار اجرا شود.
فرزین در ادامه منشأ تورم را اعلام کرد: منشأ تورم در اثر قیمت ارز و نااطمینانی است. برنامه بانک مرکزی رشد نرخ ۲۵ درصدی نقدینگی است.
وی در خصوص بدهی دولت گفت: دولت حدوداً ۱۱۷ همت به بانک‌ها بدهی دارد. ۳۷۲ همت از منابع دولت و شرکت‌های دولتی در بانک مرکزی است.
رئیس بانک مرکزی درخصوص تأخیر در انتشار اسامی ابر بدهکاران گفت: قانون بوده و سیاست بانک مرکزی انتشار نبوده و از بانک‌ها خواستیم که لیست ابر بدهکاران را انتشار دهند و اطلاعات دقیقی در این خصوص ندارم و این را موضوع را پیگیری کرده و از بانک‌ها می‌خواهم تا لیست ابربدهکاران را حتماً منتشر کنند.
رئیس بانک مرکزی از اقدامات بانک مرکزی در موضوع کاهش نقش دلار در اقتصاد کشور گفت و تشریح کرد: در سال ۹۰ تحریم باعث شد ارتباط با دلار قطع شد و سراغ ارزهای دیگر مثل یوهان و یورو و درهم رفته ولی همچنان دلار به عنوان نرخ مرجع استفاده می‌شود و مردم مسافرت رفته و از دلار در کشورهای دیگر استفاده می‌کنند، چندین سال است که بانک مرکزی در تلاش است که ارتباط با دلار را کاهش دهد از سال گذشته اقداماتی شروع شده و تلاش بر این است که نقش دلار در اقتصاد کاهش پیدا کند.
رئیس بانک مرکزی در پایان گفت: مردم می‌توانند حساب یارانه و سهام عدالت خود را به عنوان وثیقه برای دریافت وام از بانک‌های دولتی استفاده کنند. امسال همه بانک‌های خصوصی و دولتی مکلف به انجام این قانون بوده و اگر بانکی انجام ندهد مردم اطلاع دهند تا حوزه نظارت بر این موضوع ورود کرده و این مشکل برطرف شود.

1402/1/22

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :