فعالیت شدید سامانه بارشی؛ از سیل تا اختلال در تردد


سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار نارنجی و قرمز برای ۲۱ استان از فعالیت بسیار شدید سامانه بارشی در این استان‌ها خبر داد.
به گزارش پویانیوز و به نقل از همشهری آنلاین، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار قرمز از فعالیت بسیار شدید سامانه بارشی همراه با رگبار شدید باران، رعد و برق، تگرگ، صاعقه، ذوب برف و وزش باد شدید خبر داد.
بر این اساس، چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳ ایلام، کرمانشاه، شمال خوزستان، جنوب و غرب لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، جنوب غرب آذربایجان غربی و غرب کردستان و پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴ شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال و غرب چهارمحال و بختیاری درگیر این مخاطره خواهند شد.
بر اثر این مخاطره بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر به صورت گسترده، انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌ها، اختلال جدی در سفرهای بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره در مناطق یادشده محتمل است.
این سازمان به ساکنان، مسافران و مسئولان استان‌های فوق موارد زیر را توصیه کرد: عدم توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروها درون و برون شهری، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امداد رسان، اجتناب از سفرهای برون شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو
همچنین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با رگبار شدید باران، رعدوبرق، تگرگ و وزش باد شدید خبر داد.
بر این اساس، چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳ آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، شرق لرستان و جنوب خوزستان، زنجان و همدان و پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴ خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، جنوب اردبیل، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، غرب و جنوب اصفهان، زنجان، ارتفاعات در استان‌های مازندران و گیلان درگیر این مخاطره جوی خواهند شد.
بر اثر این مخاطره آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی در مناطق یادشده محتمل است.

1402/1/21

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :