دستگاه ایرانی که تگرگ را به باران تبدیل می‌کند

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان صنایع تگرگ اروین:
دستگاه ایرانی که تگرگ را به باران تبدیل می‌کند
مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان صنایع تگرگ اروین در معرفی شرکت اظهار داشت: شرکت ما از سال 1389 تأسیس شده است و در زمینه تولید انواع ادوات کشاورزی ضد سرمازدگی و ضد تگرگ فعالیت می‌کند.
به گزارش پویا نیوز و به نقل از فارس، علیرضا نوریان در خصوص نحوه کار دستگاه ضد تگرگ گفت: این دستگاه، امواج مکانیکی صوتی به نام امواج سالیتونی تولید و با برد 14 تا 16 کیلومتر به سمت ابرهای تندری شلیک می‌کند. امواج تولیدی باعث ایجاد ارتعاش می‌شود و این ارتعاش از ایجاد هسته تگرگ ممانعت می‌کند و بارش در نهایت به شکل باران و یا برف انجام تبدیل می‌شود. امواج تولیدی این دستگاه حاصل از انفجاری است که در داخل خود دستگاه رخ می‌دهد. سوخت مصرفی دستگاه ضد تگرگ گاز استیلن است.
وی افزود: دستگاه ضد تگرگ در مساحتی در حدود 80 تا 100 هکتار، تگرگ را به باران تبدیل می‌کند. تاکنون 500 دستگاه با استفاده کشاورزی در کل کشور نصب کردیم. در کاربردهای صنعتی نیز برای جلوگیری از آسیب تگرگ به خودروها در پارکینگ‌های روباز ایران‌خودرو و فرداموتورز از دستگاه تولیدی شرکت ما استفاده شده است.
مدیر عامل شرکت صنایع تگرگ اروین در توضیح انواع دستگاه‌های ضد سرمازدگی اظهار کرد: دستگاه ضد سرمازدگی این شرکت نیز در چند نوع ساخته می‌شود که کاربرد آنها مقابله با سرمازدگی در فصل بهار است. یک نوع از آن‌ها چارک معکوس است که در مساحت تقریبی 1.5 تا 2 هکتار هوا را به گردش در می‌آورد و مانع از سرمازدگی درختان می‌شود. نوع دیگر از دستگاه سرمازدگی، دستگاه سرمازدگی دودزا است که در مساحت تقریبی 2 هکتار دود ضد سرما تولید می‌کند.
نوریان از صادرات این دستگاه‌ها به کشورهای دیگر نیز خبر داد و گفت: شرکت ما به آذربایجان، یونان و ترکیه صادرات داشته است. همچنین به دلیل استقبال بالا در ترکیه، یک واحد تولیدی در این کشور احداث کردیم و با برند خودمان در این کشور دستگاه ضد تگرگ تولید می‌کنیم.

1402/1/17

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :