توصیه‌های تغذیه‌ای در ایام روزه‌داری/ وعده سحر غذاهای کم‌حجم استفاده شود

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن توصیه‌های تغذیه‌ای در ایام روزه‌داری گفت: افراد روزه‌دار در وعده غذایی سحر از غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی استفاده کنند.
احمد اسماعیل‌زاده درباره تغذیه در ماه مبارک رمضان گفت: در افرادی که در طول روز فعالیت بیشتری دارند، نوع غذاهایی که در وعده سحری مصرف می‌شود با تامین انرژی و موادمغذی موردنیاز بدن نقش مهمی در حفظ کارایی و جلوگیری از کم آبی بدن، ضعف و خستگی دارد.

وی اظهار داشت: در ماه رمضان پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل یعنی تامین انواع مختلفی از مواد غذایی به تناسب با یکدیگر و مقادیر کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن و رعایت میانه‌روی با محدود کردن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند و نمک زیاد توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه مصرف زیاد قند، نمک و چربی موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود افزود: در وعده غذایی سحر در ایام ماه مبارک رمضان بهتر است از غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی کم نمک، کم چرب و کم شیرین استفاده شود. همچنین مقدار مناسبی از سبزی‌های مختلف(سبزی خوردن و سالاد) مصــرف شود چراکه سبزی ها با دارا بودن مواد مغذی مختلف و آب، علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، از تشنگی و خشکی گلو جلوگیری می کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری توصیه نمی‌شود زیرا این مواد غذایی با تحریک انسولین و ورود سریع قند خون به داخل سلول‌ها و در نتیجه افت قند خون موجب گرسنگی زودرس می‌شود.

اسماعیل‌زاده یادآور شد: توصیه می‌شود در وعده سحر، سبزی‌هایی که آب بیشتری دارند و در طول روز از تشنگی و کم آبی بدن جلوگیری می‌کنند مانند کاهو، خیار و گوجه فرنگی مصرف شود. از سوی دیگر نوشیدنی‌های خیلی شیرین مثل نوشابه‌های گازدار، شربت‌ها و چای خیلی شیرین و چای پررنگ هم موجب تشنگی، خشکی دهان و گلو در طول روز می‌شوند بنابراین این نوشیدنی‌ها در وعده سحر مصرف نشوند. چای پررنگ می‌تواند موجب دفع آب بدن وکم آبی در طول روزه‌داری شود.

وی خاطرنشان کرد: غذاهای پر پروتئین مثل انواع کباب، جوجه کباب، ماهی و غذاهای پرروغن مثل کتلت و کوکو، سوسیس و کالباس، پیتزا، کله پاچه و هم چنین غذاهای چرب و سرخ شده و پر ادویه موجب احساس تشنگی و خشکی دهان در طول روز می‌شوند که بهتر است در وعده سحر مصرف نشوند. به طور کلی غذاهای ساده و سبک مثل انواع پلو و خورشت در حجم کم برای وعده سحر می‌تواند مناسب باشد.

1402/1/1

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :