#فغان #نیزارها برای #شهدای_رسانه است

# مولف کتاب فغان نیزارها که نمایی از عملیات بدر هشت سال دفاع مقدس است هدف اصلی از تالیف این کتاب را دیده شدن عکاسان و خبرنگاران جنگی به ویژه دو همکار خود شهیدان جاوید الاثر عبدالمناف معراجی نیا و حسین آذرنیا دانست.
به گزارش سرزمین پویا به نقل از ایرنا کتاب ‘فغان نیزارها’ خاطرات #مجیدپ_کریمیان #جانباز #جنگ و #عکاس و #خبرنگار پیشکسوت ایرنا است که 10 شبانه روز از عملیات بدر را همراه رزمندگان بوده و علاوه بر عکاسی از آنها روزنوشته هایی هم از اوضاع جبهه یادداشت کرده و به صورت مستند و مصور منتشر کرده است.
این کتاب خاطرات مستند او از زمان عزیمت به جبهه، حضور در پادگان دو کوهه، منطقه عملیاتی بدر، رفتن به خط مقدم با قایق های تندرو، حضور در کنار رود دجله ، عکاسی از اسرای عراقی، نقل و انتقال مجروحین و شهدا، ترک منطقه عملیاتی و بازگشت به تهران را با تلفیق متن و تصویر بیان می کند.
مجید کریمیان 31 سال در ایرنا به کار عکاسی و خبرنگاری در رده های مختلف مشغول بوده است او در هشت سال دفاع مقدس در 13 عملیات به عنوان عکاس و خبرنگار حضور یافت.
مصاحبه با کسی که دود چراغ خبر را خورده و استخوان در این کار شکسته است لذت بخش است اما این نگرانی را هم دارد که شاید مربی یک فن پنهان برای روز مبادا گذاشته باشد. با شروع مصاحبه، خبرنگار کهنه کار کلمات و جمله هایش را با دقت گزینش می کند و هر پاسخ خود را با اشاره به مدارک مستند ارایه می دهد می انگارد که آشنایی پیشینی بین مصاحبه کننده و مصاحبه شونده نیست.
از وی سوال کردم چرا این کتاب را تالیف کرده است و کریمیان پاسخ داد:‌ انگیزه من از خلق اثر این بود که می دیدم درباره خبرنگاران و عکاسان جنگی اخبار کافی گفته نشده است محصولات خبری باید دیده شود تا ماهیت پیدا کند اما تولید کنندگان این محصولات کمتر در جامعه دیده شده اند. بنابر این خواستم عموم مردم را به شرایط و نحوه کار خبرنگاری و عکاسی جنگ آشنا تر کنم.
وی در علت دوم برای تدوین و تالیف کتاب خود گفت: 33 سال از عملیات ‘بدر’ می گذرد و هنوز با روایت ها و انتشار اسناد جدید ابعاد تازه ای از این عملیات مهم روشن می شود. برای ادای دین به حرفه ام و نیز رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ، تمامی یادداشت های مربوط و برخی از تصاویر برگزیده این عملیات را برای قضاوت در اختیار تاریخ و ملت ایران قرار داده ام. تلفیق تصاویر با دست نوشته ها در این اثر، حقیقت را پر رنگ تر و متن را برای خواننده ملموس تر کرده است.
او علت چند دهه تاخیر در تالیف و انتشار کتاب را چنین توضیح داد: در هشت سال جنگ تحمیلی همه اقشار جامعه متحدانه مبارزه می کردند به اینکه دیده شوند یا نه توجهی نداشتند پس از دوران دفاع مقدس نیز حس و روحیه مناسب و البته وقت کافی برای گرد آوری یاد داشت ها و عکس هایی که در گوشه ای مهجور افتاده بود را در خود نمی دیدم. در سال های اخیر هم که تدوین کتاب را به پایان رسانده بودم انتشارات های مرتبط با دفاع مقدس و شهدا هرکدام به دلایلی مثل تصویری بودن محتوا یا نداشتن بودجه ، چاپ آن را نمی پذیرفتند.
کریمیان افزود: تا اینکه نشر شاهد انجام این کار را به عهده گرفت. البته کیفیت چاپ عکس ها مطلوب نیست و طبق قرار با ناشر به زودی چاپ دیگری از همین کتاب با کیفیت مناسب به بازار کتاب می آید.
او تمایل دارد دانسته های خود از دوران دفاع مقدس را واگو کند بنابر این درباره اثر بعدی که در دست تالیف دارد نیز گفت: منتظرم تا بازخورد جامعه و خوانندگان را نسبت به فغان نیزارها ببینم در صورت استقبال خوانندگان اقدام به تدوین و انتشار کتاب بعدی که موضوع آن هم جنگ و رسانه است خواهم کرد.
به گفته مولف ، تمامی عکس های چاپ شده در این کتاب برای اولین بار منتشر شده است و توسط کریمیان که در دوران دفاع مقدس به عنوان عکاس ایرنا در عملیات ها حضور می یافت گرفته شده اند و در آرشیو و در تملک اداره عکاسی خبرگزاری جمهوری اسلامی است.
کریمیان این کتاب را تقدیم کرده به دو خبرنگار جاویدالاثر معراجی نیا و آذرنیا و خانواده آنان، تمامی خبرنگاران و عکاسان دوران جنگ تحمیلی، شهدا و جانبازان و خانواده آنان و همه آزادگان، رزمندگان و سنگرسازان بی سنگر جهاد سازندگی که در طول دفاع مقدس از سرزمین پدری دفاع و بدون هیچ چشم داشتی برای سر بلندی کشورشان تلاش کردند.
او در انتهای مقدمه کتاب نکته ای آورده است که زبان حال بسیاری از کسانی است که هنگام دفاع مقدس در هر جبهه ای که بودند با تمام توان جنگیدند: ‘و این کتاب را تقدیم می کنم به همسر عزیز، مهربان، شجاع و سخت کوشم که هیچ گاه مانع حضورم در جبهه های جنگ نشد و در آن شرایط جنگی کشور به تنهایی مسئولیت تربیت دو دخترمان مهدیه و زینب را بر عهده داشت و جای خالی مرا که برای آنان پدری نکردم، پر کرد’.
مجید کریمیان از سال 1362 کار عکاسی خبری را در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی شروع و از اواخر همان سال با شروع عملیات خیبر کار عکاسی جنگ را آغاز کرد.
کریمیان تا مرحله پذیرش قطعنامه 598 در بیش از 13 عملیات بزرگ و کوچک از جمله خیبر، بدر، والفجر 8 و 10، کربلای 4 ، 5 و 10، بیت المقدس 2 ، 5 و 7، نصر 8، عملیات بدر 5 و عملیات مرصاد به عنوان عکاس خبری حضور داشته است.
او در سیزدهم شهریور ماه سال 1360 در عملیات باز پس گیری شهر بستان، دراثر اصابت گلوله توپ به تانکی که در آن حضور داشت، از ناحیه هر دو پا و گوش به سختی مجروح شد و تا مدتی نیز شنوایی خود را از دست داد و به همین خاطر بیش از 6 ماه بستری بود.
وی سال 93 از سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی بازنشسته شده و در حال حاضر سردبیر سایت خبری ایران اکونومیست است.
کتاب فغان نیزارها توسط نشر شاهد وابسته به معاونت فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران منتشر شده است.
عملیات بدر با رمزیا فاطمه الزهرا (س) در محور هور الهویزه در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۶۳ با فرماندهی سپاه پاسداران انجام شد. ارتش عراق در این نبرد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد. فرماندهی لشگر 31 عاشورا در عملیات بدر برعهده مهدی باکری بود که حین عملیات شهید و پیکرش را عطشه دجله هرگز پس نداد.
علی تجلی مسئول اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیا از فرماندهان تحت امر باکری درعملیات بدر بود که به عنوان بسیجی در شکستن حلقه محاصره مهدی باکری و یارانش شهید شد و پیکرش در گمنامی جاودانه ماند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :