با امضای توافقنامه همکاری بین ایدرو و آلستوم فرانسه انجام شد تأسیس شرکت مشترک همکاری در زمینه پروژه های ریلی

پس از ۴ ماه مذاکره فشرده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت فرانسوی آلستوم و شرکت توسعه صنایع ریلی (ایریکو) در زمینه تولید مشترک متروهای شهری و حومه ای قرارداد همکاری امضا کردند.
به گزارش سرزمین پویا به نقل از ایدرونیوز، براساس قرارداد امضاء شده، شرکت آلستوم متعهد به انتقال تکنولوژی، تأمین خدمات پس از فروش و تولید صادرات گرا، حداکثر داخلی سازی و تربیت نیروی انسانی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم امضای این توافق نامه گفت: با وجود رکود سال های اخیر صنایع کشور، اما با تدبیر دولت یازدهم و سیاست های صنعتی کشور در برنامه ششم توسعه، توسعه صنایع ریلی جزو اولویت های دولت قرار گرفته است.
محمدرضا نعمت زاده افزود: سهم حمل و نقل ریلی با وجود تاکیدات بسیار از ابتدای انقلاب همواره ناچیز بوده و با توجه به نیاز صنعتی و معدنی کشور نیازمند توسعه صنایع ریلی هستیم.
وی ادامه داد: این مهم بویژه با آغاز پروژه های مترو در هفت کلانشهر کشور حائز اهمیت است که یکی از نیازمندی های اولیه آنها واگن است.
نعمت زاده خاطرنشان کرد: با توجه به اعتماد شورای اقتصاد به ایدرو، مدیریت پروژه ساخت ۲ هزار واگن مترو به این سازمان واگذار شده و با افزایش توانمندسازی داخلی از طریق مشارکت های بین المللی به دنبال اجرای این پروژه هستیم.
وی همچنین از ورود تیمی از شرکت زیمنس در اواخر هفته جاری برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری در این زمینه به کشور خبر داد و تصریح کرد: تاکید اصلی ما استفاده حداکثری از توانمندی کشور است که با توجه به جمعیت بالای تحصیلکردگان دانشگاهی امکانپذیر است.
منصور معظمی رئیس هیات عامل ایدرو هم در این مراسم با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد برای ساخت دو هزار دستگاه واگن مترو و انتخاب ایدرو به عنوان مجری طرح گفت: با امضای این قرارداد همکاری سه جانبه مشکل واگن های متروی شهری و حومه حل شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بین هشت تا ۱۰ هزار واگن در کشور مورد نیاز است، اما یکی از مشکلات فعلی نبود توان ساخت داخلی با استفاده از منابع مالی و دستیابی به آخرین فناوری های روز است.
وی تصریح کرد: پس از برجام شرکت های مختلف خارجی برای حضور در این بخش اعلام آمادگی کردند و همین موضوع فرصت مناسبی برای کشور است تا به ارتقای توان تولید داخلی خود بپردازد.
معظمی همچنین از انعقاد قرارداد دیگری با حمایت وزارت صنعت در بخش واگن های مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد و تصریح کرد : به این ترتیب می توانیم امیدوار بود حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه مشکل تامین واگن در کشور حل شود.
دی دیر فلگر قائم مقام شرکت آلستوم در این مراسم نیز گفت: آلستوم به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای معتبر در زمینه حمل و نقل ریلی بسیار خرسند است که توانست پس از ۴ ماه مذاکرات فشرده به موفقیت دست پیدا کند و آینده بسیار روشنی را در این صنعت برای آلستوم و ایران پیش بینی می کنند.
غلامرضا حسن نژاد رئیس هیات مدیره شرکت ایریکو نیز در این مراسم تصریح کرد: ایریکو به عنوان بزرگترین واگن ساز داخلی امیدوار است با همکاری شرکت آلستوم فرانسه به تولید سالانه ۱۰۰۰ واگن در سال برساند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :