قرارداد همکاری بین شرکت ملی نفتکش و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد؛ نخستین گام ایران برای کاهش آلایندگی سوخت کشتی‎ها

قرارداد همکاری شرکت ملی نفتکش ایران و پژوهشگاه صنعت نفت به منظور مطالعه و بررسی روش‎های نوین و راهکارها و فرایندهای عملی جهت بهبود و ارتقای کیفیت سوخت بانکرینگ و کاهش میزان آلایندگی آن به امضاء رسید.
به گزارش سرزمین پویا به نقل از مارین تایمز، قرارداد «بهبود و ارتقای کیفیت سوخت کشتی‎ها» که نخستین اقدام علمی و عملی ایران برای کاهش سطح آلایندگی و بهبود کیفی سوخت کشتی‌ها به شمار می‎رود، امروز (چهارشنبه، 28 تیرماه) با حضور مهندس سیروس کیان‌ارثی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران و حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در محل این پژوهشگاه به امضا رسید.
این قرارداد در راستای مقررات سازمان بین‎المللی دریانوردی و با هدف مطالعه، شناسایی و اجرای فرایندهای بهبود و ارتقای کیفیت سوخت بانکرینگ و کاهش میزان آلایندگی آن در کشور منعقد شده است. با اجرایی شدن فرآیندهای مذکور و کاهش سولفور سوخت کشتی‎ها، علاوه بر دستیابی به دستاوردهای زیست‌محیطی، صرفه جویی ارزی بالایی نیز عاید کشور خواهد شد و ایران در ردیف کشورهای پیشرو در کاهش آلایندگی سوخت کشتی‎ها قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران در مراسم امضای این قرارداد ضمن مهم شمردن کاهش آلایندگی سوخت کشتی‌ها، گفت: بنابر قوانین و کنوانسیون‎های سازمان بین‌المللی دریانوردی، میزان سولفور سوخت کشتی‎ها باید تا سال 2020 به 0.5 درصد کاهش یابد و از آنجا که زمان زیادی تا لازم الاجرا شدن این قانون باقی نمانده است باید برنامه‌ریزی و اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهیم.
سیروس کیان‌ارثی ادامه داد: بنابراین به این منظور و برای کاهش میزان سولفور و ارتقای کیفیت سوخت کشتی‌ها، استفاده از توان علمی پژوهشگاه صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت. وی قرارداد شرکت ملی نفتکش ایران با پژوهشگاه صنعت نفت را گام جدی و عملی برای کاهش سولفور سوخت‎های دریایی و ارتقای کیفیت سوخت کشتی‌ها با استفاده از توان علمی و عملی این دو مجموعه دانست و ابراز امیدواری کرد: نتایج این قرارداد برای کشور و جامعه بین‌الملل اثربخش و مثمر ثمر باشد.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز ضمن ابراز خرسندی از امضای این قرارداد، گفت: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بازوی تحقیقاتی صنعت نفت و گاز کشور همیشه از همکاری با مجموعه‌هایی که نیاز به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی دارند، استقبال می‌کند.
وی با اشاره به عضویت ایران در معاهده و کنوانسیون‌های بین‌المللی که به کاهش انتشار گازهای گلخانه‎ای اشاره دارد، افزود:کشور ما نیز می‎تواند در این حوزه و در زمینه کاهش آلودگی‎ها نقش مهمی را ایفا کند.
منصور بزمی معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت نیز با بیان اینکه پژوهشگاه با امضای این قرارداد کار مطالعاتی خود را آغاز می‌کند، ابراز امیدواری کرد که این همکاری ادامه یابد و دستاوردهای خوبی نیز به همراه داشته باشد.
در حال حاضر، پالایشگاه‎های محدودی در سطح جهان سوخت با سولفور یک دهم درصد تولید می‎کنند.
گفتنی است در مراسم امضای این قرارداد؛ مهندس هادی میرزایی رئیس هیات مدیره شرکت ملی نفتکش، علی اصغر عرشی مشاور مدیرعامل و انوشيروان يوسفي دارستانی رئیس امور تحقیق و توسعه این شرکت، سیروس کیان‎ارثی را همراهی کردند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :