حمایت ۵۸۵ میلیارد دلاری OECD از کشاورزان

کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در حدفاصل سال‌های ا۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵میلادی، سالانه با اختصاص ۵۸۵ میلیارد دلار از کشاورزان خود حمایت کرده‌اند.
به گزارش مهر به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی با اشاره به پایش شرایط و سیاست‌های حمایتی کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) از بخش کشاورزی تصریح کرد: با وجود شرایط مناسب اقلیم، آب و خاک در تولید مواد غذایی، رویکرد سیاستی در این گروه از کشورها، بر حمایت از تولید کنندگان کشاورزی تاکید دارد.
سید حسن کاظمی  با بیان اینکه شماری از این کشورها دارای اهداف صریح خودکفایی غذایی هستند، خاطرنشان کرد: کشور چین از خود کفایی ۹۵ درصدی گندم و برنج حمایت می‌کند وهمچنین کشور روسیه طرح خودکفایی غلات، شکر، روغن گیاهی، گوشت، شیر، پنیر و محصولات آبزی را در سطح ۸۰ تا ۹۵ درصد تعیین کرده است.
وی با اشاره به اینکه کشور سوییس نیز بدون قید و شرط اهداف خودکفایی غذا را پیگیری می‌کند، اضافه کرد: کشور اندونزی دستیابی به خودکفایی در تولید برنج، ذرت، سویا، شکر و گوشت گاو را هدف‌گذاری کرده است.
رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، اظهار داشت:علاوه بر این، کشورهای نروژ، سوییس، کره، ایسلند و ژاپن همچنان به حمایت از کشاورزان در سطوحی نزدیک به ۵۰ درصد دریافتی ناخالص کشاورزان ادامه می‌دهند.
کاظمی میزان حمایت کشور ترکیه از بخش کشاورزی را بالاتر از میانگین‌های حمایت کشورهای (OECD) عنوان کرد و افزود: کشور کره تقریباً سه برابر بیشتر از میانگین حمایت کشورهای (OECD) از تولید کنندگان بخش کشاورزی خود حمایت می‌کند.
وی با بیان این که براساس مطالعات صورت گرفته در اکثر کشورهای (OECD) حمایت از تولیدکننده غالب است، یادآور شد:در کشور آمریکا علاوه بر حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کنندگان مواد غذایی نیز از طریق برنامه کمک غذایی تکمیلی و سایر برنامه‌های کمکی در این زمینه در دستور کار قرار دارد.
کاظمی با اشاره به این که در کشورهای (OECD) درصد حمایت تولیدکننده نسبت به ارزش تولید محصولات کشاورزی (PSE) در سال ۲۰۱۵، به بالاترین سطح پس از سال ۲۰۰۶ میلادی رسیده است، گفت: این تغییر اخیر به طور عمده به دلیل تحولات بازار از جمله تحرکات در قیمت‌های جهانی محصولات کشاورزی و نرخ‌های ارز اتفاق افتاده است.
رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، اذعان داشت: سیاست‌های کشاورزی در این گروه از کشورها در اغلب موارد، موجب اعمال مالیات بر مصرف‌کنندگان مواد غذایی شده، هر چند که میزان آن در این کشورها بین یک تا ۴۰ درصد متفاوت است.وی افزود: سهم پرداخت‌ها به کشاورزان از ارزش تولید در گروه کشورهای عضو (OECD) بالغ بر ۶۰ درصد برآورد شده است.رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، تصریح کرد: کشورهای (OECD) در سال‌های ۲۰۱۵- ۲۰۱۳ میلادی سالانه به طور متوسط ۵۸۵ میلیارد دلار از تولید کنندگان کشاورزی حمایت کرده‌اند ضمن اینکه به میزان ۸۷ میلیارد دلار نیز در زمینه حمایت از خدمات عمومی بخش کشاورزی هزینه کرده‌اند.
کاظمی با بیان این که مطالعه تجارب کشورهای پیش‌رو، صنعتی و به ویژه کشورهای دارای مزیت‌های طبیعی و نسبی در تولید محصولات کشاورزی بر ضرورت توجه ویژه به تولید، تولیدکنندگان مواد غذایی و بخش کشاورزی تاکید می‌کند، خاطرنشان کرد: حمایت کشورهای (OECD) از تولید کنندگان مواد غذایی و بخش کشاورزی نشان می‌دهد که به موازات پیشرفت‌های صنعتی و راهبری اقتصاد آزاد و عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO)، موضوع حمایت از بخش کشاورزی مغفول نمانده و با اتخاذ سیاست‌های هدفمند و اثر بخش، پایداری تولید، منابع پایه و ایجاد انگیزه مضاعف با جدیت در دستور کار دولت‌ها قرار دارد.
به گزارش مهر، ۳۵ کشور شمال و جنوب آمریکا، حوزه آسیا پاسفیک و اقتصادهای نوظهور نظیر ترکیه، شیلی و مکزیک با هدف هم افزایی در توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی در قالب سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) فعالیت می‌کنند

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :