راهبری صفر تا صد پتروشیمی کردستان در بانک توسعه صادرات

در سفری که اعضای هیات مدیره بانک توسعه صادرات به همراه برخی از مدیران و کارشناسان اعتباری این بانک پایان هفته گذشته به استان های کردستان و کرمانشاه داشتند، ضمن بازدید از پروژه های در دست احداث این منطقه به بررسی مشکلات صادرکنندگان و شعب بانک توسعه صادرات در این استان ها پرداخته شد.
به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات به نقل از اگزیم نیوز، این بانک یکی از پشتوانه های تامین مالی پروژه پتروشیمی کردستان به عنوان بزرگترین طرح های ملی پتروشیمی به شمار می آید.در این سفر مدیران و کارشناسان بانک توسعه صادرات ضمن بازدید از این طرح، از شرکت های پتروشیمی کرمانشاه، پلیمر کرمانشاه و صنایع غذایی رژین تاک نیز بازدید کردند.رضا ساعدی فر، مدیر اعتبارات بانک توسعه صادرات در حاشیه این سفر گفت: مجموعه شرکت های پتروشیمی و پلیمر کرمانشاه با حدود 500 میلیون دلار صادرات سالانه از مشتریان قدیمی بانک به حساب می آیند که بازارهای اصلی آنها در منطقه عراق، ترکیه و هند است.وی افزود: پتروشیمی کرمانشاه جزو اولین واحدهای خط لوله اتیلن غرب است که نقش بسزایی در تولید، صادرات و اشتغالزایی منطقه دارد. در سالهای گذشته تامین مالی این طرح از طریق صندوق توسعه ملی دنبال می شد که با وقفه مواجه شد و در حال حاضر مجدداً تامین مالی آن از طریق بانک توسعه صادرات با استفاده از منابع صندوق در حال پیگیری است. البته تسهیلات سرمایه در گردش پتروشیمی کرمانشاه در حال حاضر از بانک تامین می شود.
ظرفیت سنجی تامین مالی در صنایع پایین دستی پتروشیمی
رئیس اداره صادرات کالا در بانک توسعه صادرات نیز در این باره افزود: در بازدیدهایی که از طرح ها پتروشیمی منطقه داشتیم، ظرفیت سنجی برای تامین مالی صنایع پایین دستی پتروشیمی توسط بانک توسعه صادرات مورد بررسی قرار گرفت.سید حسن حسینیان گفت: صنایع پایین دستی پتروشیمی با تولید ارزش افزوده بالا امکان تکمیل زنجیره ارزش در کشور را فراهم می کنند و سودی که نصیب خارجی ها می شود را به داخل کشور می آورند.وی ادامه داد: پتروشیمی کردستان که در روز دوم سفر مدیران مورد بازدید قرار گرفت، طرح بزرگ و قابل اهمیتی است که علاوه بر منافع ملی و کشوری، سهم زیادی از اشتغال در استان را پوشش خواهد داد و همچنین ظرفیت خوبی برای صادرات به کشورهای همسایه فراهم می کند.
بانک توسعه صادرات، لیدر سندیکای پتروشیمی کردستان
رئیس گروه کارشناسی نفت و پتروشیمی بانک توسعه صادرات نیز در ادامه تشریح کرد: پتروشیمی کردستان اولین پروژه ای است که بانک بصورت سندیکایی وارد تامین مالی آن شد. دو بخش ارزی و ریالی در این فرایند وجود دارد.کارشناس اعتباری طرح افزود: خط اتیلن غرب در راستای محرومیت زدایی، ایجاد اشتغال و توزیع عادلانه درآمد در مناطق غرب و شمال غرب کشور ایجاد شد. احداث این طرح ریسک سرمایه گذاری را در سطح کشور توزیع می کند، خطر امنیتی مناطق را کاهش میدهد و اشتغال و رفاه حاصل از طرح ها را در سطح کشور توزیع می کند.از آنجایی که صنایع پتروشیمی دارای ارزش افزوده بالایی در بخش های سرمایه و اشتغال هستند، این بانک با اهتمام به تامین مالی این پروژه ها ضمن توجه به صنایع بالادستی این صنعت به صنایع پایین دستی نیز توجه ویژه ای دارد.بررسی ها نشان می دهد از مجموع پروژه های تامین مالی شده توسط بانک توسعه صادرات حدود 20 درصد توسعه ای و 80 درصد ایجادی هستند. بانک توسعه صادرات درارائه تسهیلات به صنایع پتروشیمی بالغ بر 75 درصد سرمایه طرحهای مصوب را تامین مالی می کند. روشهای تامین مالی صادرات این صنایع در بانک در قالب عقود اسلامی است و به شیوه های کوتاه مدت و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی انجام می پذیرد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :