تلویزیون از ساخت فیلم درباره امام حسین (ع) عقب نشینی کرده است

دیباچه: سید جواد هاشمی گفت : زمانی سریال‌های موفق و درخشانی با موضوع محرم ساخته می‌شد اما امروز سریال‌هایی در این زمینه نمی‌بینیم که در شأن و شخصیت امام حسین (ع) باشند. سریال ساختن در این زمینه کار بسیار با ارزشی است که مطمئناً تلویزیون نیز به آن توجه دارد اما از آنجا که بودجه مورد نیاز این سریال‌ها در دست نیست تلویزیون نیز در این زمینه عقب‌نشینی کرده است.
سید جواد هاشمی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون دیباچه اظهار داشت: در دهه ۸۰ دو سریال با موضوع ماه محرم بازی کردم که این روزها از شبکه «آی فیلم» پخش می‌شوند. این مسأله نشان می‌دهد که در دهه ۸۰ وضعیت سریال‌سازی در زمینه سریال‌های محرم بهتر بوده است.هاشمی خاطرنشان کرد: زمانی سریال‌های موفق و درخشانی با موضوع محرم ساخته می‌شد اما امروز سریال‌هایی در این زمینه نمی‌بینیم که در شأن و شخصیت امام حسین (ع) باشند. سریال ساختن در این زمینه کار بسیار با ارزشی است که مطمئناً تلویزیون نیز به آن توجه دارد اما از آنجا که بودجه مورد نیاز این سریال‌ها در دست نیست تلویزیون نیز در این زمینه عقب‌نشینی کرده است.
وی افزود: نه تنها به صورت گزارشی، که در غالب هنری نیز باید به مقوله محرم بیشتر پرداخت که متأسفانه در این زمینه موفق عمل نکرده‌ایم و در تلویزیون هر سال شاهد آثاری تکراری هستیم که مدام پخش می‌شوند. از نظر من در شأن تلویزیون نیست که در محرم اثری قابل قبول در این زمینه نداشته باشد.
این بازیگر در ادامه اظهار داشت: آثار عاشورایی در طول سال باید استمرار داشته باشد تا مردم با امام حسین (ع) و واقعه عاشورا بیشتر آشنا شوند.
بازیگر مجموعه تلویزیونی «ترور» در ادامه گفت: از طرفی هر اثر اخلاقی که در آن مضامین درست اخلاقی مطرح شود می‌تواند به حماسه عاشورا مربوط باشد. منظور من از آثار محرمی اشاره مستقیم به کربلا نیست، معرفی حماسه کربلا در غالب اثری که در جامعه مدرن روایت می‌شود نیز راه درستی است. سینه زنی در ایام محرم نمی‌تواند صرفاً مردم را با عاشورا آشنا کند، در این زمینه تلویزیون نیز مسئولیت دارد تا بتواند اقشار جامعه را به شناخت برساند، در این زمینه جای آثار هنری تا حدی خالی است.
هاشمی اظهار داشت: کاش مشکل بودجه تلویزیون حل شود تا ما مثل سالهای آینده جای خالی سریال‌ها را احساس نکنیم. مسئولان باید تلاش کنند تا با آثار ارزشمند شأن محرم و امام حسین (ع) حفظ شود. از نظر من نساختن آثار در این زمینه به مشکلات مالی برمی‌گردد.
وی در پایان با اشاره به ساخت آثاری که سال‌های قبل در زمینه واقعه عاشورا ساخته می‌شد گفت: در دهه ۸۰ شاهد شکوفای آثار خوب در زمینه محرم بودیم که قصه‌های خوب و حماسی در این باره روایت می‌کردند اما از نظر من در دهه ۹۰ دچار مشکلات بسیاری شده‌ایم که ساخت اینگونه آثار به حداقل رسیده است و باید برای بهتر شدن این وضعیت با به دست آوردن بودجه لازم همه مشکلات حل شوند و ما دوباره شاهد آثار درخشان در این زمینه باشیم.
گفتنی است سید جواد هاشمی در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی متعددی از جمله مجموعه‌های تلویزیونی «بیدار باش»، «بهترین تابستان من» و «وضعیت سفید» و فیلم‌های سینمایی «یاس‌های وحشی»، «جان سخت» و «اخراجی‌ها» ایفای نقش کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :