قوامین

نمی توانیم بانکداری خارجی را به سادگی ربوی بدانیم
نمی توانیم به سادگی سیستم بانکی سایر کشور ها را ربوی بدانیم صرفا به این دلیل که برخی از ملاحظات ما را نداشته اند، حال آنکه میدانیم بیشتر بانک های خارجی سودی بین یک تا دو درصد درسال دارند.
به گزارش روابط عمومی بانک قوامین ، غلامحسن تقی نتاج، مدیر عامل بانک قوامین با اعلام این مطلب گفت: این مفاهیم بسیار ظریف و دقیق هستند و ما نمیتوانیم چنین اطلاقی را راحت داشته باشیم که بانکداری خارجی ربوی است و ما بدون ربا و اسلامی هستیم، بلکه باید یک تعریف داشته باشیم.
وی افزود: در مطالعاتی که داشتیم سه لایحه یا سه سطح تعریف کردیم که باید در کشور پیاده کنیم؛ هدفی که شاید هیچوقت به آن نرسیم، اما همیشه قله ای هست که ما باید مد نظر داشته باشیم.
نتاج سطح اول از این سه سطح را عملیات بانکی بدون ربا ذکر کرد که از لحاظ قانونی در سال 62 تصویب شد، در متن قانون هم آمده و قرار بود 5 سال بعد اصلاح شود، اما هنوز هیچ اصلاحی در مورد آن صورت نگرفته است و سطح دوم بانکداری اسلامی و سطح سوم نظام پولی و مالی اسلامی است؛ به این علت که بانکداری معادل کلمه banking انگلیسی است و در واقع یک مفهوم وارداتی به محیط های اسلامی است که باید از خوبی های آن استفاده کنیم و موارد اشکال آن را حذف یا کنترل کنیم.
بهزاد صفری سکاندار معاونت فاوا بانک قوامین شد
طی حکمی از سوی مدیرعامل بانک قوامین، بهزاد صفری به سمت معاونت جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات این بانک منصوب شد
به گزارش روابط عمومی بانک ، غلامحسن تقی نتاج در شورای معاونان بانک با قدردانی از خدمات کامبیز مطلق در زمان تصدی معاونت فاوا ، بهزاد صفری را به سمت معاونت جدید فناوری اطلاعات بانک قوامین منصوب کرد.
سالم سازی فضای اقتصاد با ارز تک نرخی
غلام حسن تقی نتاج با تأکید بر این‌که نگاه بخشی به اقتصاد رویکرد مناسبی نیست، یادآور شد: به‌منظور تحرک اقتصادی باید به تمام متغیرهای اقتصادی همزمان توجه شود ازاین‌رو متولیان بخش‌های مختلف اقتصادی نیز باید به‌صورت تیمی تصمیم‌گیری کنند.وی تصریح کرد: نرخ ارز در برنامه ششم توسعه شناور مدیریت‌شده و یکی از پیش شرط های این مهم عملیاتی شده ارز تک نرخی است از این رو سالم‌سازی فضای اقتصاد نیز با اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز امکان‌پذیر است.نتاج خاطرنشان کرد: در حال حاضر این طرح دو سال است که به تعویق افتاده از این رو به‌منظور گسترش ارتباطات بین‌الملل و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، تک‌نرخی شدن ارز یک الزام است همچنین پیش‌بینی برنامه ششم توسعه نیز کار با ارز تک نرخی است.
مدیرعامل بانک قوامین گفت: با پایین آمدن نرخ سود سپرده‌های بانکی به 15 درصد، به انواع مختلف این نرخ در مؤسسات مالی و بانک‌ها دور زده می‌شود همچنین این مؤسسات با تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی حتی تا 24 درصد به سپرده‌گذاران سود پرداخت می‌کنند.
وی افزود: قیمت تمام‌شده پول در شبکه بانکی به دلیل این‌که نرخ سود سپرده‌گذاری که درگذشته با سودهای بالا انجام‌شده و هنوز موعد آن نرسیده و همچنین 13 درصد منابع از محل سپرده‌ها نیز باید در بانک مرکزی سپرده‌گذاری شود نزدیک به 24 الی 25 درصد است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :