چشم انداز 10 میلیارد یورویی حجم تجارت خارجی ایران و آلمان در سال آینده

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان از دو برابر شدن حجم تجارت خارجی دو کشور در سال آینده میلادی در مقایسه با سال 2015 و افزایش آن به 10 میلیارد یورو در چند سال آینده خبر داد.
به گزارش خبرنگارما، «رنه هارون» (Rene Harun) روز چهارشنبه در نخستین نشست اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در محل هتل پارسیان آزادی افزود: سال 2015 حجم تجارت خارجی ایران و آلمان 2.5 میلیارد یورو بود که پیش بینی می شود در سال 2017 به دو برابر افزایش یابد.
این مقام آلمانی ابراز امیدواری کرد، با روند در پیش گرفته شده و برداشته شدن تحریم ها، این میزان به بیش از 10 میلیارد یورو افزایش یابد و آلمان بار دیگر با پشت سر گذاشتن چین به نخستین شریک تجاری ایران تبدیل شود.
هارون با اعلام علاقه مندی شدید آلمان ها برای توسعه فعالیت های تجاری و بازرگانی در ایران، یادآور شد: حضور هیات های تجاری مختلف از همه 16 ایالت آلمان در ایران پس از برداشته شدن تحریم ها، دلیلی بر این مساله است.
وی یادآورشد: وجود بازار بزرگ، منابع طبیعی فراوان و نیروی انسانی تحصیلکرده، بزرگترین مزایای حضور در ایران برای شرکت های آلمانی است.
مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان ادامه داد: کشوری که سالها با تحریم مواجه بوده، نمی تواند به سرعت به شرایط پیش از تحریم ها بازگردد و بر این اساس نیازمند یک سری اصلاحات است.
وی بیان کرد: اصلاح سیستم مالیاتی و ساختار حقوق تجارت، بزرگترین اصلاحات موردنظر آلمان ها برای توسعه کار و فعالیت در ایران است.
به گفته این مقام آلمانی، هر چند ثبات نرخ تورم به عنوان یکی از مهمترین چالش های حضور در ایران به شمار می رود، اما قبول داریم که در مساله تامین مالی و بانک ها از سوی اروپایی ها نیز کوتاهی شده است.
وی خاطرنشان ساخت: اینک بانک تجارت ایران و اروپا واقع در هامبورگ و برخی بانک های کوچک همچون فولکس بانک، مراوده های خود با ایران را سر گرفته اند، اما هرچه فشار از سوی شرکت ها برای سرمایه گذرای و کار در ایران بیشتر باشد، بانک های بیشتری مجبور به آغاز کار با ایرانی ها خواهند بود.
هارون در ادامه به برخی نتایج یک نظرسنجی اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان از شاخص شرایط کسب و کار در ایران اشاره کرد و گفت: مطابق این نظرسنجی، برخی شرکت ها دلایلی همچون امکانات دشوار تامین مالی و عدم شفافیت قوانین را به عنوان بزرگترین مشکل خود برای قدم نهادن به بازار ایران نام برده اند.
وی تصریح کرد: شرایط پیچیده ژئوپولیتیک منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین عدم پایبندی به قوانین، از جمله دیگر دلایل ذکر شده بود، اما تقریبا هیچیک به امکان بازگشت دوباره تحریم ها اشاره ای نکردند.
مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان اضافه کرد: در این نظرسنجی، در پاسخ به پرسشی درباره شرایط کنونی تجاری در ایران، 40 درصد از شرکت ها شرایط را مناسب، 32 درصد خوب و چهار درصد خیلی خوب ارزیابی کردند که در قیاس با نظرسنجی انجام شده در سال گذشته روند مثبت و رو به رشدی ملاحظه می شود.
به گفته وی، شرکت های مشارکت کننده در نظرسنجی، از بخش های ماشین آلات، تجهیزات و مهندسی مکانیک به عنوان بزرگترین قابلیت سرمایه گذاری در صنایع ایران نام بردند و سایر صنایع جذاب برای آنان، ساختمان سازی، انرژی (نفت و گاز)، پتروشیمی، کشاورزی، ترافیک و انرژی های تجدیدپذیر بود.
هارون ادامه داد: شرکت کنندگان در نظرسنجی، در مجموع بزرگترین ضعف برای ورود به بازار ایران را در بخش استاندارد و شرایط حقوقی و قانونی ارزیابی می کردند.
وی تاکید کرد: ایران از صنعتی گسترده بهره می برد که پس از گذشت 13 سال تحریم فرسوده شده و نیاز به بازسازی در بسیاری از بخش ها همچون بخش اکتشافات نفت و گاز، شیمی، محصولات مصرفی، نساجی و مواد غذایی دارد.
این مقام مسئول آلمانی در پایان خاطرنشان ساخت: هرچند روند رو به رشد و مثبت شاخص کسب و کار در ایران در همسنجی با سال پیش تغییر چندانی نداشته است، اما بسیاری از شرکت ها فرصت های طلایی در ایران می بینند و آنانی که در این بازار فعالند، وضعیت تجاری خود را عمدتا بسیار بهتر از سال گذشته ارزیابی می کنند و در یک جمله، با وجود مشکلات اندک، فضای مثبتی در روابط تجاری میان دو کشور حکمفرماست.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :