دیپلماسی برنامه هسته‌ای ایران را به عقب راند

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست بامداد دوشنبه گفت که دیپلماسی بیش از هر اقدام دیگر واشنگتن، از جمله تحریم برنامه هسته‌ای، ایران را به عقب رانده است.
به گزارش فارس، بن رودزف معاون مشاور امنیت ملی آمریکا بامداد دوشنبه در نشست سالانه گروه موسوم به «شورای ملی ایرانیان» نایاک گفت دیپلماسی بیشتر از هر اقدام دیگر آمریکا در طول دهه‌های گذشته برنامه هسته‌ای ایران را به عقب راند. وی در آغاز سخنرانی‌اش در این نشست گفت که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای تعامل با ایران تحت فشار قرار گرفته اما به جای عقب‌نشینی تلاش‌هایش را مضاعف کرد. «رودز» در ادامه با بیان اینکه تحریم‌ها و فشار به خودی خود هدف نیستند، به منتقدان در کشورش علیه توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به «برجام» پاسخ داد. معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت احساس عده‌ای در واشنگتن این است که می‌توان بدون توجه به رخدادهای بعدی، فشارها بر ایران را افزایش داد. رودز با بیان اینکه «دیپلماسی به جسارت سیاسی نیاز دارد» اقدام اوباما برای تهدید طرح‌های تحریمی قانونگذاران آمریکا به وتو در حین ادامه مذاکرات هسته‌ای را شایسته تقدیر دانست. وی ادعا کرد اوباما با این اقدام این نکته را برای همه روشن کرده که قصد دارد از دیپلماسی دفاع کند. این مقام کاخ سفید در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد که دیپلماسی بیشتر از هر اقدام دیگر آمریکا در طول دهه‌های گذشته برنامه هسته‌ای ایران را به عقب رانده است. رودز گفت: ««آنچه ما با دو سال دیپلماسی با ایران به دست آوردیم بیش از چیزهایی بود که با دهه‌ها تحریم و خصومت به دست آوردیم.» رودز در بخش دیگری از این سخنرانی ادعا کرد که مردم ایران خواستار برقراری رابطه بهتر با آمریکا هستند.
وی گفت تجربیاتش از برخورد با ایرانی‌ها نشان می‌دهد که این کشور جامعه تک‌صدایی نیست و بخشی از جمعیت ایران خواستار رابطه بهتر با آمریکا است.
این مقام آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره تنش‌های بین ایران با عربستان و امارات گفت که واشنگتن این کشورها را به استفاده از دیپلماسی منطقه‌ای برای حل این تنش‌ها ترغیب می‌کند. رودز، تشدید تنش‌ها در روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس با ایران را «مشکلی جدی» خواند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :