تخم‌مرغ رنگی بهتر است یا سفید؟

آیا می‌دانستید تفاوت رنگ تخم‌مرغ قهوه‌ای و سفید به ژنتیک مرغ تخم‌گذار برمی‌گردد؟
به گزارش فرهنگ نیوز ؛ بعضی از مرغ‌ها تخمی می‌گذارند که دارای پوسته قهوه‌ای‌رنگ است و در برخی موارد نیز پوسته‌ها سفید است ولی ماهیت تغذیه‌ای و ارزش غذایی‌شان با هم تفاوتی ندارد.
البته ممکن است بازار پسندی آنها متفاوت باشد. رنگ زرده تخم‌مرغ نیز به تغذیه مرغ برمی‌گردد و اینکه چه‌قدر موادی که تامین‌کننده رنگدانه زرده است در غذای مرغ موجود بوده است.
یعنی اگر مرغ موادی بخورد که حاوی رنگدانه‌ای باشد که می‌تواند رنگ زرده را زرد‌تر کند، قطعا رنگ زرده‌اش پررنگ‌تر خواهد شد. به همین دلیل (به خاطر پررنگ‌تر بودن زرده تخم‌مرغ) بسیاری از خانواده‌ها تخم مرغ‌های رسمی را به نوع بسته‌بندی شده ترجیح می‌دهند، در حالی که قبل از هر چیز باید حقایق را در این خصوص بدانند و بعد انتخاب کنند.
مرغ‌هایی که به روش سنتی نگهداری می‌شوند، غذاهای باقی‌مانده سفره را می‌خورند و ممکن است کمی بیشتر از سبزیجات و مواد غذایی استفاده کنند و رنگ زرده آنها زردتر باشد. در عوض، مرغ‌هایی که در صنعت پرورش داده می‌شوند، از نظر جیره‌های غذایی بسیار حساب‌شده‌تر غذا می‌خورند؛
یعنی هر میلی‌گرم مواد انرژی‌زا، کربوهیدرات‌ و چربی‌شان محاسبه می‌شود. جالب است بدانید که در تغذیه این نوع مرغ‌ها بیشتر از ذرت استفاده می‌شود. از این رو، ما خوردن تخم‌مرغ‌های محلی را خیلی توصیه نمی‌کنیم، چراکه احتمال آلودگی تخم‌مرغ‌های محلی به باکتری خطرناکی به نام سالمونلا بیشتر است که هم از راه تخمدان می‌تواند وارد زرده شود و هم از طریق آلودگی‌های محیطی، بستر مرغ آلوده به مدفوع باشد و این میکروب از راه پوست تخم‌مرغ وارد آن شود.
تخم‌مرغی که ما توصیه می‌کنیم، تخم‌مرغی است که بسته‌بندی بهداشتی داشته و مجوز از سازمان دام پزشکی کشور دارد، به خصوص بسته‌بندی‌هایی که کوچک‌ترند و در خود 6 تا 9 عدد تخم‌مرغ جای می‌دهند. یادتان باشد که روی تخم‌مرغ‌ نیز تاریخ تولید، انقضا و نام تولیدکننده، قابل رویت باشد تا بعد از بروز هرگونه مسمومیت و بیماری بتوان پیگیری‌های لازم را انجام داد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :