امیدوارم اولین بانک ایرانی در صدور کارتهای اعتباری اولین باشد

پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه: معاون نظارتی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت اعتباری بانک سپه از ویژگی های کارتهای اعتباری جدید و تدابیر مقتدرانه بانک مرکزی برای حمایت از بانک های قانونمدار گفت: امید است بانک سپه به عنوان اولین بانک ایرانی که در خدماتی از جمله سپه چک، عابربانک و… نخستین بوده، با توجه به منابع انسانی کارآمد و پتانسیل های بالای خود در صدور کارتهای اعتباری در سیستم بانکی نیز اولین باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه، فرشاد حیدری گفت: کارتهای اعتباری در سه طبقه با مبالغ تا یکصد میلیون ریال، تا 300 میلیون ریال و حداکثر 500 میلیون ریال صادر و هر یک از هموطنان می توانند تا 500 میلیون ریال از مجموع بانکها کارت اعتباری دریافت کنند همچنین هر مشتری پس از دریافت کارت در هر بانک ، امکان افزایش اعتبار و رسیدن تا سقف 500 میلیون ریال خواهد داشت. دکتر حیدری با اعلام اینکه تا صبح ششم مهرماه تعداد کارتهای اعتباری در شبکه بانکی به بیش از 158 هزار کارت رسیده است بر لزوم گسترش صدور کارتها تأکید کرد و گفت: باید خدمات کارت اعتباری تا پوشش عموم خانوارهای ایرانی گسترش یابد و تمامی 23 هزار شعبه موجود در شبکه بانکی زمینه این مهم را فراهم کنند. معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به سوابق صدور کارتهای اعتباری و  تجمیع بخشنامه‌ها، شناسایی معایب و رفع آنها در این خصوص  گفت: روش جدید در قالب آیین نامه صدور کارت اعتباری و آیین نامه حسابداری آن به بانک ها ابلاغ شده است.

* نرخ سود کارتهای اعتباری؛ 18 درصد
وی با بیان اینکه نرخ سود این کارتها 18 درصد و براساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است گفت: یک درصد هزینه آبونمان نیز برای این منظور درنظر گرفته شده که به این ترتیب انتفاع آن برای بانک حدوداً 19.5 درصد خواهد بود.
حیدری گفت: 100 هزار ریال نیز برای هزینه صدور آن در نظر گرفته شده تا عملیات صدور کارت برای بانک اقتصادی باشد.
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: گام بعدی توسعه کارت های اعتباری دریافت تخفیف از فروشندگان است که در این خصوص در تلاش هستیم تا با اتاق اصناف به اجماع برسیم.

* کارتهای اعتباری جایگزین تمامی تسهیلات خرد می شوند

* کارتهای اعتباری می تواند تعامل تسهیلات گیرندگان خرد را با بانکها افزایش دهد
وی با اشاره به پوشش تسهیلات خرد توسط کارتهای اعتباری گفت: عموم تسهیلات اعطایی مبتنی بر قانون بانکداری بدون ربا از بخش تولید و عرضه کالا حمایت کرده که عمدتاً نیز واحدهای تولیدی، بنگاه ها و صاحبان کسب و کار را در برگرفته است. دکتر حیدری گفت: از این منظر، توجه به مقررات و تأمین مالی خرد شهروندان چندان پر‌رنگ نبوده است. معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: این کارت می تواند جایگزین تمام تسهیلات خرد بانکها شود.

* امکان انجام خرید خدمات با کارتهای اعتباری
وی با بیان اینکه با این کارتها مشتریان می توانند خرید خدمات نیز صورت دهند گفت: این کارتها با گسترش دامنه خرید به کالا و خدمات، نیازمندیهای مشتریان را برطرف می کنند.

* اولویت بانک مرکزی بر گسترش کارتهای اعتباری صادره است
وی تأکید کرد: اولویت بانک مرکزی در نیمه دوم امسال بر گسترش خدمات کارت های اعتباری از سوی بانکها است . دکتر حیدری از مدیران بانک سپه خواست تا صدور این کارت را در اولویت کاری قرار دهند.

* نظارتهای جدید از رقابتهای ناسالم در بین بانکها جلوگیری می‌کند

* ابلاغ شاخصهای جدید نظارتی تا پایان آبان به بانکها
معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه وظیفه اصلی بخش نظارتی بانک مرکزی تنظیم مقررات و اعمال نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات است گفت: این مقررات قاعدتا باید انتظام بخش عملیات بانکی در کشور و بهبود فرآیندها و عملکردها را در پی داشته باشد.
وی با بیان اینکه شاخصهای جدید نظارتی تا آبان ماه امسال به بانکها ابلاغ خواهد شد گفت: این شاخصها رقابت بین بانکها را منطقی کرده و از ایجاد رقابتهای ناسالم جلوگیری می کند.

* محورهای اصلی نظارت های جدید بانک مرکزی بر سیستم بانکی
محورهای اصلی نظارت های هشت گانه جدید بانک مرکزی بر سیستم بانکی عبارتند از:کنترل ریسک عملیات اصلی بانک و ریسک عملیاتی بنگاه داری،بررسی توان ایفای تعهدات و کیفیت دارایی ها، ارزیابی کیفت سودآوری و سودآوری حاکمیت شرکتی و شفافیت اطلاعاتی.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :