مدیریت بهره برداری از چند اسکله تجاری چابهار آماده واگذارى به شركت هاى خارجى

معاون حمل ونقل و ترانزیت سازمان منطقه آزاد چابهار، از استقبال هیات‌های خارجی برای توسعه زیرساخت و استقرار تجاری خبر داد و افزود: واگذاری مدیریت بهره برداری اسکله های یک بندر به شرکت ها و مسئولان قوی داخلی یا خارجی، یک برد و امتیاز مثبت برای آن بندر محسوب می شود.
به گزارش فرینا ، محسن محمدی معین افزود: بحثی که درباره مدیریت بهره برداری اسکله های بندر چابهار با مشارکت طرف خارجی مطرح شده نیز مربوط به کلیات طرح توسعه بندر شهید بهشتی است که از سالهای قبل بر اساس قانون، توسط سازمان بنادراقدام شده که هم بازاریابی کشتی ها و هم کشاندن خطوط کشتیرانی یا لاینرها را به سمت آن بندر در پی دارد. وی از بهره برداری از فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار تا دو ماه آینده خبر داد و افزود: با بهره برداری از این فاز، ظرفیت بندر از 2.5 میلیون تن به 8.5 میلیون تن ارتقا پیدا مى كند.
وى یادآوری کرد: ساخت اسکله هاى جديد براى بندر شهید بهشتی و بندر شهید کلانتری مجموعا به طرح توسعه شهید بهشتی معروف است که فاصله دریایی آنها از یکدیگر 5 کیلومتر است و با اجرای طرح توسعه، این بنادر به هم متصل می شوند. وی خاطر نشان کرد: هندى ها از دو سال پیش منتظر اتمام فاز ١ طرح توسعه بندر شهید بهشتى چابهار هستند تا نسبت به مشارکت در بهره بردارى آن مطابق قانون اقدام کنند.
این مقام مسوول افزود: با توجه به اینکه هدف اصلی شرکت های هندی رسیدن به بازار افغانستان و آسیای میانه در کوتاهترين  مدت است و چابهار امن ترین و اقتصادی ترین مسیر محسوب می شود؛ برای آنها فرصتی خواهد بود  تا با بهره برداری سریعتر بتوانند بحث توسعه بندر را سرعت ببخشند.
وی با بیان اینکه افغان ها نیز ابراز تمایل کرده اند که ایران مسیری را برای انتقال کالا و محصولات آنها به بازارهای منطقه اختصاص دهد، افزود: به همین منظور اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان تشکیل شده و هیات مدیره افغان ها پیشنهادات مشخصی را ارایه کرده و وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه سازمان منطقه آزاد چابهار نیز پیشنهادات مشترکی را تنظیم کرده اند که بر اساس این فرآیند، طرف افغان پس از بررسى هاى تخصّصى سازمان بنادر، قبول مسئولیت می کند تا فعالیت خود را در یکی از اسکله ها که از موقعیت مناسب تری برایشان برخوردار است، متمرکز کنند.
معاون حمل ونقل و ترانزیت منطقه آزاد چابهار، تاکید کرد: بنابراین درارتباط با موضوع  مشارکت با هندی ها و افغان ها و ساير متقاضيان خارجى براى اداره اسکله ها در بندر چابهار به منظور رسيدن به توافق ها كه بخش هایی صورت گرفته، قسمتى از کار کارشناسى قضيه را متخصّصان سازمان بنادر وپاره اى از آن را خبرگان حقوق بين الملل دبيرخانهء شوراى عالى مناطق آزاد و بخش هايى از كارمربوط به ترانزيت  آن را عزيزان دانش آموختهء بومى در معاونت حمل و نقل و ترانزيت منطقهء آزاد چابهار انجام داده ایم اما این فعالیت ها طبق قوانین و مقررات کشور، با حفظ استقلال و تمامیت ارضى و در چارچوب موافقتنامه هاى اقتصادى و تجارى بین المللى و برای مدت معین خواهد
بود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :