رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد:حضور ۵۰ درصدی گردشگران مذهبی در ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ایران را کانون گردشگری حلال دانست و گفت: ۵۰ درصد گردشگران ورودی به کشور در سال گذشته مذهبی و زیارتی بوده اند.
به گزارش مهر، مسعود سلطانی فر در جلسه شورای اداری استان کرمان با گرامیداشت هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: امنیت مهم ترین زیرساخت توسعه و برنامه ریزی در کشور است که این امر مهم با تلاش نیروهای امنیتی و و نظامی امروز محقق شده است و نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان امن ترین کشور منطقه است.
وی در ادامه آیت الله جعفری را محور وحدت در استان نام برد و گفت: امیدواریم همواره این عالم بزرگوار با راهنمایی و درایتی که دارد امور را پشتیبانی و حمایت کند.
سلطانی فر از تلاش های مستمر استاندار کرمان برای توسعه این استان تشکر کرد و افزود: رزم حسینی موجبات به وجود آمدن شرایط خوب در زمینه اشتغال و اقتصاد کرمان را فراهم کرده است و امیدواریم این وحدت و همگرایی بین مسئولان اجرایی، ائمه جمعه و نمایندگان پایدار و با ثبات باقی ماند.
وی با اشاره به موفقیت استان کرمان در زمینه ثبت سه اثر طبیعی و میراثی در یونسکو تصریح کرد: امروز کرمان به عنوان یک استان امن و کانون سرمایه گذاری معرفی شده است.
سلطانی فر گفت: ثبت آثار تاریخی و گرفتن عنوان میراث جهانی در یونسکو و درج شدن نام منطقه در هزاران سایت گردشگری؛ گردشگران زیادی را برای بازدید این آثار به کشور خواهد کشاند.
وی با اشاره به اینکه تقریبا هیچ کشوری در اجرای برنامه های توسعه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت به همه اهداف کمی و کیفی نمی رسد، گفت: هر کشوری می تواند با توجه به تامین منابعی که دارد درصد میزان موفقیت خود را بیشتر کند.
معاون رئیس جمهور گفت: خداوند را شکر می کنیم که شخص اول مملکت با نظارت و جدیت و دقت  امور را رصد می کنند و این برای ما یک فرصت است و این دقت و کنترلی که شخص مقام معظم رهبری دارند را باید به عنوان فال نیک گرفت.
وی تصریح کرد: دولت باید از فرصت به وجود آمده استفاده کند و تشکیل ستاد فرماندهی را که شیوه جنگ است، شیوه ای که خود را اسیر قوانین و مقررات و بروکراسی نمی کرد را به همان صورت دنبال کند و تمام مجموعه را برای حل مشکلات اقتصادی کشور متمرکز کنیم.
سلطانی فر اظهار کرد: استان کرمان دارای پنج پرونده ثبت جهانی بوده و رتبه اول در این خصوص را به خود اختصاص داده و امیدواریم در سال های آینده شاهد ثبت جهانی دیگر آثار با ارزش کرمان باشیم.
وی به تاکیدات رئیس جمهور در خصوص حضور بخش خصوصی به صورت ویژه در حوزه گردشگری گفت: باید در دولت بستر قانونی را فراهم و بخش خصوصی را حمایت و شرایط ویژه ای ایجاد کنیم چرا که منابع زیادی در بخش خصوصی وجود دارد که به دلیل نبودن بستر مناسب کمتر مورد استفاده در امور زیربنایی و زیرساخت ها قرار گرفته است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: بنا به تاکید رئیس جمهور همه دستگاه های اجرایی کشور باید به سمتی بروند که بیش از گذشته به منابع غیر دولتی روی بیاورند.
وی افزود: از زمان تبیین مبانی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری دولت اقداماتی را انجام و سازماندهی کرد اما یک سال قبل رهبر اعلام کردند که این ها کافی نیست و کم است و دولت باید یک خیز جدید و تمرکز ویژه ای را در حوزه ی اقتصاد مقاومتی از خود نشان دهد که این صحبت مبنای تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با ریاست معاون اول رئیس جمهور شد.
سلطانی فر گفت: خمیرمایه و شاه بیت غزل اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشور برای مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی اقتصاد و سرعت دادن به رشد و توسعه مملکت است.
تعریف ۱۲۰ پروژه در چارچوب مبادی اقتصاد مقاومتی
وی ادامه داد: تاکنون حدود ۱۲۰ پروژه در چارچوب مبادی اقتصاد مقاومتی با استفاده از مسئولیت ها و وظایفی که در دستگاه ها وجود داشت تعریف کرده ایم که با جدیت دنبال می شود.معاون رئیس جمهور ایران را دارای ظرفیت ها و ذخایر بسیار بزرگ چون ذخایر گاز، نفت و … دانست و گفت: در زمینه بهره برداری از مجموعه های موجود تلاش های خوبی صورت گرفته که نتایج خوبی را هم در بر داشته است و یکی از این نتایج این است که دیگر وارد کننده گازوئیل نیستیم.
وی تصریح کرد: در دنیا از لحاظ هیدروکربن ها رتبه اول، از لحاظ گاز دومین کشور و نفت چهار یا پنجمین کشور هستیم که با چنین رتبه هایی باید شرایط بهتری را برای  کشور فراهم کنیم.
برگزاری جشــن خودکفایی گندم
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه بحث گازرسانی به روستاها با جدیت دنبال می شود، گفت: امروز ذخیره گندم برای مصرف حدود دو سال در کشور داریم و با توجه به افزایش قابل توجهی که در تولید گندم و محصولات استراتژیک داشته ایم امسال جشن خودکفایی در زمینه گندم را خواهیم گرفت.
وی افزود: در طرح تحول سلامت با اختصاص منابع مختلف رضایتمندی مردم در نقاط مختلف کشور را فراهم کرده ایم و پرداختی مردم را به کمتر از ۱۰ درصد رسانده ایم.
سلطانی فر تصریح کرد: در نشستی که با مقام معظم رهبری اخیرا داشته ایم خوشبختانه ایشان ابراز رضایت کردند و گفتند که با همین جدیت و همت کار دنبال شود تا بنیان های اساسی کشور را به گونه ای ایجاد و تشکیل دهیم تا در مقابل تهدیدات داخلی و خارجی مقاوم شویم.
سلطانی فر گفت: از جابجایی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون گردشگر در بین کشورهای مختلف در سال میلادی گذشته درآمدی معادل هزار و ۴۷۶ میلیارد دلار ارز نصیب کشورهای مختلف شده است که سهم ایران در تعداد و درآمد نیم درصد بوده است.
وی با اشاره به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور گفت: سهم ایران در زمینه گردشگری باید در ۲۰ سال آینده به دو درصد از این اعداد برسد.
سلطانی فر گفت: در ۱۰ سال گذشته باید به گونه ای حرکت می کردیم که ورود ۲۰ میلیون گردشگر خارجی را به کشور داشته باشیم؛ در سال گذشته شاهد سفر پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی به کشور بودیم.
وی میانگین رشد ورود گردشگران خارجی به کشور را در دو سال گذشته دو برابر میانگین دنیا اعلام کرد و گفت: برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز باید در ۱۰ سال آینده با نرخ رشد هشت تا ۱۰ درصد در این حوزه پیش رویم تا بتوانیم عقب ماندگی ها را جبران کنیم.
معاون رئیس جمهوری با تائید ترکیب گردشگران ورودی به کشور گفت: ۵۰ درصد گردشگران ورودی به ایران در سال گذشته مذهبی و زیارتی بوده اند که به ترتیب در مشهد و قم و شمال کشور هزینه کرده اند و این نشان دهنده این است که کشور در زمینه گردشگری ظرفیت بالایی دارد.
وی با بیان اینکه سالاانه میزبان یک درصد شیعیان دنیا هستیم، گفت: ایران کانون گردشگری حلال به شمار می رود و کشوری است که اصول و مبانی گردشگری حلال را در ۳۷ سال رعایت کرده است و سرویس حلال به مردم می دهیم که این ظرفیت گردشگری مذهبی زیارتی می تواند برای ما فرصت خوبی باشد تا بتوانیم در ۱۰ سال آینده سه درصد گردشگران مذهبی و زیارتی را افزایش دهیم.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :