تراز صادرات گاز ایران مثبت شد

تراز صادرات گاز ایران به ترتیب با ارسال و دریافت ٢,٥ و ١.٩ میلیارد مترمکعب گاز در چهار ماه امسال مثبت شد.
به گزارش شانا، مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، (دوشنبه، چهارم مردادماه) در جلسه آموزشی صنعت نفت گفت: در چهارماه امسال ٢,٥ میلیارد مترمکعب گاز صادر و ١.٩ میلیارد مترمکعب گاز وارد کشور شده که این آمار نشان دهنده تراز مثبت صادرات طی بازه زمانی یادشده است.
عزیزا… رمضانی در ادامه با اشاره به برنامه های صادرات گاز در برنامه ششم توسعه و با بیان این که براساس برنامه، ٦٨ تا ٨٠ میلیارد مترمکعب گاز تولیدی کشور به بخش صادرات اختصاص خواهد یافت، اظهار کرد: ٥٠ تا ٦٠ میلیارد مترمکعب از این مقدار به کشورهای همسایه اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: هم اکنون از ١٥ کشور همسایه ایران، ١٠ کشور ظرفیت دریافت گاز دارند و ارسال گاز به کشورهای هند و چین نیز در دستور کار است.
به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، صادرات گاز به کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز از دیگر برنامه های این شرکت بشمار می رود که پس از تکمیل پروژه ال ان جی امکان پذیر است.
رمضانی در ادامه با اشاره به قراردادهای گازی ایران و دیگر کشورهای گفت: قرارداد ٢٥ ساله صادرات گاز به ترکیه سال ١٩٩٦ امضا و ارسال گاز از سال ٢٠٠١ آغاز شد تا سال ٢٠٢٦ ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: بر اساس این قرارداد، روزانه ٣٠ میلیون مترمکعب و سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر می شود.
به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، تاکنون ٧٨ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر شده است و این قرارداد هم اکنون در نیمه راه است.
وی با اشاره به قرارداد واردات گاز از ترکمنستان است که در سال ١٩٩٥ امضا و در ادامه اصلاح شد، گفت: براساس قرارداد اولیه قرار بود روزانه ٢٦ میلیون مترمکعب و سالانه هشت میلیارد مترمکعب گاز وارد کنیم که در اصلاحیه شماره ٤ که اواخر ٢٠٠٩ امضا شد، روزانه ١٩,٥ میلیون مترمکعب و سالانه ٦ میلیارد مترمکعب به این مقدار اضافه شد.
رمضانی ادامه داد: هم اکنون روزانه ٤٥,٥ میلیون مترمکعب و سالانه ١٤ میلیارد مترمکعب گاز از کشور ترکمنستان وارد می کنیم و این قرارداد تا سال ٢٠٢٦ اعتبار دارد.
وی با بیان این که قرارداد صادرات گاز به پاکستان که سال ٢٠٠٩ امضا و باید از اواخر سال ٢٠١٤ ارسال گاز آغاز می شد تاکنون عملیاتی نشده است، اظهار کرد: قرار بود که خطوط لوله در دو طرف تکمیل و صادرات آغاز شود که متاسفانه طرف پاکستانی خط لوله را آماده نکرد و هم اکنون امکان تحویل گاز وجود ندارد.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: خط لوله هفتم سراسری به طول ٩٠٠ کیلومتر از عسلویه تا ایرانشهر در مرحله نخست برای صادرات گاز به پاکستان اجرا شد و مابقی نیز موکول به اعلام آمادگی طرف پاکستانی شد.
وی با بیان این که برای صادرات گاز به عراق نیز دو قرارداد امضا شده است، گفت: صادرات گاز به منطقه بغداد سال ٢٠١٣ امضا و سال ٢٠١٦ الحاقیه ای در زمینه افزایش حجم و مدت زمان قرارداد نیز امضا شد.
به گفته رمضانی، براساس این قرارداد، صادرات گاز از هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز و پس از ٢١ ماه به سقف قرارداد خواهیم رساند.
وی ادامه داد: در فصول گرم ٣٥ و در فصول سرد ٢٥ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به منطقه بغداد صادر خواهیم کرد.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی ایران با اشاره به صادرات گاز به منطقه بصره نیز گفت: این قرارداد سال ٢٠١٥ امضا و براساس آن، در فصول گرم ٣٥ و در فصول سرد ٢٠ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ٩ میلیارد مترمکعب گاز به این منطقه ارسال خواهد شد.
وی یادآور شد: با توجه به چهار قرارداد یادشده، سالانه ٤٠ میلیارد مترمکعب گاز صادرات خواهیم کرد.
رمضانی با اشاره به قرارداد تهاتر برق و گاز با ارمنستان اظهار کرد: براساس این قرارداد، حجم ارسال گاز که هم اکنون روزانه یک میلیون مترمکعب است به یک تا ١,٥ میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.
به گفته وی، قرارداد سوآپ گاز با آذربایجان نیز در حال اجراست که گاز را در منطقه آستارا دریافت و در منطقه نخجوان تحویل می دهیم.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به دیگر بازارهای منطقه برای صادرات گاز گفت: هم اکنون مذاکره با امارات، عمان و کویت در حال انجام است و پیش بینی می کنیم پتانسیل امضای قرارداد صادرات ٢٠ میلیارد مترمکعب گاز به این کشورها وجود داشته باشد.
وی با بیان این که سه نوع دسته بندی برای قیمت گذاری گاز در دنیا وجود دارد، گفت: نخستین دسته قراردادهای کوتاه مدت با قیمت ثابت است که بویژه برای محموله های ال ان جی تعیین می شود.
رمضانی یادآور شد: دسته دوم قراردادهایی است که قیمت گاز به نوعی با قیمت فرآورده و نفت خام مرتبط که عمدتا برای قراردادهای میان و بلند مدت استفاده می شود که اگر از نظر ارزش حرارتی بررسی کنیم، قیمت گاز ٦٠ تا ٧٠ درصد قیمت نفت تعیین می شود.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: دسته سوم نیز قیمت گذاری گاز در بازار کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا و اروپا است که در این نقاط قیمت گاز را عرضه و تقاضا تعیین می کنند.
وی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: پیش بینی می کنیم سالانه ٦٨ تا ٨٠ میلیارد مترمکعب صادرات داشته باشیم که اولویت ما کشورهای منطقه است.
رمضانی ادامه داد: براساس پیش بینی، ٥٠ تا ٦٠ میلیارد مترمکعب از ظرفیت صادرات گاز به کشورهای منطقه اختصاص خواهد یافت و با دستیابی به فناوری ال ان جی می توانیم بازارهای دورتر را نیز مد نظر قرار دهیم.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :