مرحله نخست باغ 4 هزار هکتاری قصرشیرین به بهره برداری رسید

با حضورمسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهره برداری از مرحله نخست طرح باغ چهار هزار هکتاری شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس روز یکشنبه در قصرشیرین آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، سرپرست فرمانداری قصرشیرین در آیین بهره برداری گفت: برای اجرای این طرح که از سال 91 عملیات اجرایی آن آغاز شده است ، 2 هزار و 385 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شد که تسهیلات مصوب آن یک هزار و 500میلیارد ریال از محل صندوق توسعه و عاملیت بانک سپه است.
مرادعلی تاتار با بیان اینکه مشخصات این طرح شامل سه هزار هکتار باغ ، سد مخزنی با ظرفیت 25 میلیون متر مکعب ذخیره آب ، شبکه آبیاری قطره ای به وسعت سه هزار هکتار و احداث جاده بین مزارع و سامانه بهره برداری هوشمند است ، بیان کرد: تولید سالیانه این باغ 81 هزار تن مرکبات ، انگور و خرما است.
سرپرست فرمانداری قصرشیرین ادامه داد: مرحله نخست این طرح 600 هکتار است و عملیات اجرایی توسعه و احداث یک هزار هکتار دیگر از این باغ آغاز شده است ضمن اینکه سد مخزنی این طرح نیز به بهره برداری رسید که هدف از آن ذخیره سازی 25 میلیون متر مکعب آب برای جلوگیری از هدر رفت آب های مرزی است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس نیز در سخنانی اظهارکرد: عملیات کشت مرحله نخست این باغ در سطح 600 هکتار با الگوی های کشت نوین به صورت کامل انجام شده است و بقیه آن در حال آماده سازی زیرساخت و شبکه سازی آبیاری است.
قدرت الله عظیمی گفت: آب مورد نیاز این مجموعه با توجه به وسعت طرح و حجم بالای کشت این باغ ، از طریق احداث سد مخزنی با ظرفیت ذخیره سازی 25 میلیون مترمکعب آب با بیش از 600 میلیارد ریال اعتبار تامین می شود.
معاون رییس جمهوری و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی از پایانه مرز خسروی و نقطه صفر این مرز بازدید کردند.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با 27 هزار تن جمعیت و بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق با داشتن دو مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان ، به کانونی برای مراودات تجاری و اقتصادی ایران و عراق تبدیل شده است.
54 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود.
در بیست و نهمین سفر هیات دولت قرار است 69 طرح و پروژه در استان کرمانشاه افتتاح و بهره برداری شود.
دکتر روحانی رییس جمهوری کشورمان به همراه اعضای هیات دولت صبح امروز یکشنبه در بیست و نهمین سفر استانی از طریق فرودگاه بین المللی اشرفی اصفهانی وارد کرمانشاه شد.
برنامه های رییس جمهوری و هیات دولت در بیست و نهمین سفر استانی به استان کرمانشاه، دیدار با مردم ، افتتاح طرح ها، شرکت در جلسه شورای اداری ، نشست با نخبگان ، علما و ایثارگران ، نشست با سرمایه گذاران و مصاحبه مطبوعاتی است.
کاروان تدبیر و امید از 24 دی سال 92 تاکنون به استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام ، لرستان، چهارمحال و بختیاری ، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی ، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان ، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستانهای استان تهران (شهریار ، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، کردستان، شهرستانهای استان تهران( اسلامشهر ، رباط کریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد، سمنان، کرمان و آذربایجان غربی سفر داشتند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :