یادداشت سردبیر

سونامی حقوق های نجومی آنچنان این روزها گریبان بانک ها را گرفته که در این کارزار رکود و مشکلات اقتصادی  پیش روی فعالان اقتصادی و تولید قفل دیگری بر خزانه ها زده شده است.
شوک حقوق های نامتعارف و بی حساب و کتاب آنچنان در سیستم بانکی و بدنه بانکی تاثیر گذاشته است که در وانفسای مقاومت بانک ها برای حمایت از تولید و کاهش سودها و دیگر عوامل موثر در رونق تولید و اقتصاد مزید بر علت شده است و بازهم کندی حرکت را شاهد هستیم .
اما اگر از این وضعیت عبور کنیم چند موضوع مهم پیرامون این حقوق ها وجود دارد که هنوز یا به آن پرداخته نشده است و یا زوایای پنهانی دارد که باید کالبد شکافی شود هر وقت صحبت از بانک به میان می آید از آن به عنوان یک سیستم نام برده می شود و این بدان معنی است که وقتی در سیستمی مدیر و نفراول آن سیستم حقوق های نامتعارف دریافت می کند قطعا معاونین  و به ترتیب تا مدارج پایین تر نیز احتمال دارد که حقوق و مزایای غیر متعارفی برای آنان تعریف شده باشد که می بایست فیش های حقوقی و پرونده های مالی آنان نیز مورد بررسی قرار گیرد و جای سوال می باشد که آیا معاونین هم  حقوق های نامتعارف گرفته اند؟
اما موضوع مهم دیگری که پیرامون این پدیده حقوق ها باید مورد بررسی قرار گیرد ، نحوه محاسبه کارانه ها و تشویق ها در سیستم بانکی است ، کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که از بانکی تسهیلات دریافت کرده باشد و از نحوه محاسبات سود رضایت داشته باشد .
سودهای بانکی و جرایم که تا ۳۶ درصد هم از مشتریان مطالبه می شود ( نمونه آن در دفتر روزنامه موجود می باشد) و محاسباتی که به هیچ عنوان شفافیت در آن دیده نمی شود از روش هایی است که مدیران بانک ها جهت بدست آوری سود بیشتر که حاصل آن کارانه بیشتر است بکار می گیرند.  و در این حال به نابودی تولید و صنعت و اقتصاد نیز فکر نمی کنند.، بلکه هدف آنها آمار ماهانه و سالانه و رتبه بندی شعبه به هرقیمتی است که بیشتر سود کنند و مثل این رسوائی بیشتر دریافت کنند؟!
موضوع دیگری که باید به آن اشاره شود بر ملا شدن فیش حقوقی یکی از مدیران بانکی در ۶ سال قبل بود که حقوق و پاداش نامتعارف دریافت کرده بود ، امروز در همان بانک همین اتفاق حادث شده است چرا مسئولین ذیربط  از ۶ سال قبل سکوت کرده و موضوع را پیگیری نکرده اند؟ نکته جالب تر اینکه همان مدیر وقتی پرینت حساب وی منتشر شد دستور داد که هیچ حسابی را  در کلیه شعب آن بانک کسی نتواند مشاهده کند تا رازها برملا نشوند و دست ها رو نشود! و موضوعاتی دیگر که بنابه مصلحت نمی توان بیان کرد
اما امروز این رسوایی حقوق های نجومی موضوع سیاسی و گروهی و حزبی  نیست یک تخلف مالی و تاراج پول مردم است، که براساس شواهد خوشبختانه همه و همه بدنبال برخورد با آن هستن

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :