۱۳۵ هزار دانشجو در مازندران تحصیل می کنند

رئیس دانشگاه مازندران:
۱۳۵ هزار دانشجو در مازندران تحصیل می کنند
رئیس دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه نیازمند کمک خیران برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی هستیم، گفت: ۱۳۵ هزار دانشجو در ۱۲۰ واحد دانشگاهی دولتی و غیردولتی مازندران فعالیت دارند.
به گزارش صبح آمل و به نقل از فارس،حشمت‌الله علی‌نژاد اظهار کرد: ۱۳۵ هزار دانشجو در ۱۲۰ واحد دانشگاهی دولتی و غیردولتی مازندران فعالیت دارند که در گذشته این آمار معادل ۱۴۵ هزار دانشجو بوده است.
وی با اشاره به اینکه در مازندران پنج دانشگاه دولتی داریم و مابقی دانشگاه آزاد اسلامی، غیردولتی، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای و فرهنگیان هستند، افزود: ۲۶ هزار و ۷۷۰ دانشجویان مازندران متعلق به دانشگاه‌های دولتی هستند که ۵۰ درصد آنها را دانشگاه مازندران تشکیل می‌دهد.
رئیس دانشگاه مازندران با اعلام اینکه ۲ هزار و ۸۵۰ عضو هیأت علمی در دانشگاه‌های مازندران داریم که ۳۰ درصد آن در دانشگاه‌های دولتی مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: این آمار ۱۴ درصد کل اعضای هیئت علمی مازندران را تشکیل می‌دهد همچنین ۴ هزار نفر از کارکنان و یاوران دانشگاهی داریم که یک هزار و ۳۵۰ نفر در دانشگاه‌های دولتی مشغول هستند.
علی نژاد با بیان اینکه نسبت استاد به دانشجو دانشگاه‌های مازندران یک به ۴۸ است که این آمار در دانشگاه‌های دولتی یک به ۳۲ و برای دانشگاه مازندران یک به ۳۱ است، تصریح کرد: تعداد دانشجویان مقطع کاردانی ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر بوده که تعداد آن پایین است و نیاز به تعادل و توازن در این مقطع احساس می‌شود.
وی با بیان اینکه دانشجویان مقطع کارشناسی ۸۵ هزار و ۴۰۰ نفر بوده که ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر آن معادل ۲۰ درصد دانشجویان دانشگاه‎های دولتی را تشکیل می‎دهند، یادآور شد: در رشته‌های کارشناسی ارشد ۲۴ هزار و ۲۰۰ نفر دانشجو داریم که ۶ هزار و ۵۰۰ نفر معادل ۲۷ درصد در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند و ۳ هزار و ۴۰۰ نفر آن معادل ۱۴ درصد را دانشگاه مازندران از آن خود کرده است. 
این مسؤول با اعلام اینکه دانشجویان مقطع دکترا ۷ هزار و ۸۰۰ نفر بوده که سهم دانشگاه‎های دولتی ۲ هزار و ۷۰۰ نفر معادل ۳۵ درصد کل استان را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: دانشگاه مازندران ۱۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو دارد که ۶۳ درصد دختر و ۳۷ درصد پسر هستند همچنین در این بین ۶۳ درصد در مقطع کارشناسی، ۲۶ درصد کارشناسی ارشد، ۱۱ درصد دکترا، ۶۹ درصد به صورت روزانه و ۳۱ درصد شبانه مشغول تحصیل هستند. 
رئیس دانشگاه مازندران با اعلام اینکه از مجموع یک هزار و ۲۰۰ دانشجوی خارجی که در استان داریم ۷۳ درصد در دانشگاه مازندران، ۲۵ درصد در دانشگاه نوشیروانی و دو درصد در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری تحضیل می‌کنند، ادامه داد: در حال ایجاد تنوع برای جذب دانشجویان از کشورهای مختلف هستیم. 
علی‌نژاد با اشاره به پیگیری برای تسهیل انتقالات و مهمانی دانشجویان و ارتباط مستمر با خانواده آنها، خاطرنشان کرد: علاوه بر کمبود بودجه، یکی از مهمترین مشکلات دانشگاه‌های مازندران کمبود ظرفیت خوابگاهی است که در حال حاضر با این مشکل مواجه هستیم زیرا دانشجویان زیادی از استان‌های دیگر وارد مازندران می‌شوند که نیاز به بستر مناسب برای خوابگاه دارند همچنین با استفاده از ۵۰ درصد از اعتبارات و بودجه و ۵۰ درصد کمک خیران بتوانیم در راستای ساخت خوابگاه دست به اقدامات مهم و مؤثر بزنیم.
وی وضعیت تغذیه دانشجویان را از دیگر مشکلات دانست و گفت: همچنین اعتباراتی نیز برای خرید تجهیزات دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها باید در نظر گرفته شود و امید داریم در بودجه سال آینده اعتبارات خوبی برای دانشگاه ‌های مازندران گنجانده شود

۱۴۰۱/۹/۱۲

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :