بیمه‌کوثر، بیمه‌گر جوانی که پا‌به‌پای بزرگان صنعت در مسیر رشد و بالندگی است

ابوالفضل آقادادی، مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد بیمه‌کوثر در گفت‌و‌گو با دنیای اقتصاد به تشریح و تحلیل وضعیت شرکت در سال۹۵ پرداخت.
به گزارش سرزمین پویا به نقل از روابط‌عمومی بیمه‌کوثر؛ بیمه‌کوثر طی شش سال سابقه فعالیت خود توانسته روند رو به رشدی را داشته باشد. طبق آمار اعلامی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران شرکت بیمه‌کوثر در سال۱۳۹۵ توانسته ۳/۶درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دهد و در بین شرکت‌های خصوصی در رتبه ششم قرار بگیرد.
رشد ۲۵درصدی حق‌بیمه تولیدی سال۹۵
مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد بیمه‌کوثر از رشد ۵۴درصدی حق‌بیمه تولیدی در شش ماهه اول سال۹۵ نسبت‌به مدت مشابه سال۹۴خبرداد و گفت: شرکت با تغییر رویکرد و در راستای هدف‌گذاری اصلاح ترکیب پرتفوی خود محدودیت‌هایی را در فروش ثالث و سرنشین درنظرگرفت و باعث شد رشد نه ماهه سال۹۵ شرکت به ۴۹درصد برسد.
ابوالفضل آقادادی خاطرنشان‌کرد: در سه ماهه چهارم سال۹۵ با‌توجه‌به کاهش ۲۴‌درصدی فروش ثالث در مقایسه با سال۹۴ رشد کل فروش سال۹۵ به ۲۵درصد رسید.
وی با اشاره به اینکه در سال۹۵ سهم حق‌بیمه تولیدی رشته شخص ثالث و مازاد حدود ۵۵درصد، سهم رشته درمان حدود ۱۲درصد، سهم رشته عمر (زندگی) حدود ۱۴درصد و مابقی سهم سایر رشته‌ها از پرتفوی شرکت بوده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میزان سهم حق‌بیمه تولیدی رشته ثالث و مازاد از پرتفوی سال۹۶ حدود ۴۴درصد درنظر گرفته شده است.
نسبت خسارت
مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد نسبت خسارت را حاصل خسارت پرداختی به حق‌بیمه صادره بدون در نظر گرفتن سایر هزینه‌ها دانست و تصریح‌کرد: نسبت خسارت در سال۹۵ حدود ۶۹درصد بوده که نسبت‌به سال۹۴ هفت واحد رشد داشته است.
ابوالفضل آقادادی با بیان اینکه نسبت خسارت نه‌ماهه سال۹۵ بیمه‌کوثر حدود ۵۲‌درصد بود که نسبت به نه‌ماهه سال۹۴، حدود چهار واحد کاهش داشت، تاکیدکرد: با‌توجه‌به هدف گذاری‌های صورت گرفته و سیاست شرکت برای سامان‌دهی و تسویه پرونده‌های خسارت، نسبت خسارت سه ماهه آخر سال۹۵ به ۱۴۵درصد رسید که نسبت‌به مدت مشابه سال قبل ۷۰ واحد رشد داشت. با این اقدام گامی در راستای شفاف‌تر نمودن ذخایر خسارت‌های معوق در حوزه ثالث برداشته شد.
ضریب خسارت
وی با بیان اینکه ضریب خسارت شرکت که حاصل تقسیم خسارت واقع شده به حق بیمه عاید شده است، گفت: ضریب خسارت در مدت زمان نه‌ماهه سال۹۵، حدود ۹۶درصد بوده که باتوجه‌به ساماندهی و تسویه پرونده‌های خسارت معوق، میزان ضریب خسارت پایان سال ۱۲واحد کاهش یافت و به ۸۴درصد رسید.
مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد افزود: باتوجه‌به سهم ۶۷درصدی رشته‌های ثالث و درمان در پرتفوی شرکت و همچنین رشد ۲۴درصدی خسارت واقع شده در برابر رشد ۲۰درصدی حق‌بیمه عاید شده نسبت‌به سال۹۴، ضریب خسارت دودرصد رشد داشته است.
ابوالفضل آقادادی با بیان اینکه شاخص ضریب ترکیبی حاصل تجمیع ضریب خسارت “۸۴درصد” و نسبت مجموع هزینه‌های اداری و عمومی و هزینه کارمزد به حق‌بیمه صادره “نه‌درصد” است، تصریح‌کرد: ضریب ترکیبی شرکت در سال۹۵ به عدد ۹۳درصد رسیده است.
توانگری مالی و ارزش بازار
مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد گفت: توانگری مالی شرکت در سال۹۳ حدود ۶۳درصد، در سال۹۴ حدود ۷۶درصد و در سال۹۵ به ۱۰۴درصد رسیده و در سطح یک قرار گرفته است.
ابوالفضل آقادادی با بیان اینکه شرکت بیمه‌کوثر سرمایه اسمی خود را در سال‌های اخیر از ۱۴۰میلیارد تومان به ۲۵۰میلیارد تومان افزایش داده است، یاداورشد: این شرکت با ارزش ۲۴۵ میلیارد تومان در شهریور سال۹۴ وارد بازار سرمایه شد. ارزش بازار شرکت هم‌اکنون با دو‌ونیم میلیارد سهم در بازار و با قیمت فعلی هر سهم، بالغ‌بر ۴۰۰میلیارد تومان شده است.
وی افزود: در یک‌سال گذشته ازطریق اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته، بیمه‌کوثر توانسته است در زمینه تسویه به‌موقع بدهی‌های قانونی، تعیین‌تکلیف بسیاری از مطالبات معوق و کسب نسبت توانگری مالی در سطح یک موفقیت‌های زیادی داشته باشد.
مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد تاکیدکرد: معاونان، مدیران و کارشناسان بیمه‌کوثر می‌کوشند در راستای استقرار نظام حاکمیت شرکتی به‌منظور شفافیت و پاسخگویی کامل گام بردارند و به سیستم‌های کنترل داخلی، مدیریت ریسک و استانداردهای بیمه‌مرکزی درخصوص کنترل کفایت ذخایر فنی توجه کنند.
ابوالفضل آقادادی با بیان اینکه تمامی حوزه‌های ستادی و استانی شرکت تلاش می‌کنند با حمایت‌های هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت در راستای سیاست‌ها و اهداف و برنامه‌های تبیین شده به فعالیت بپردازند، خاطرنشان‌کرد: اصلاح ترکیب پرتفو، افزایش سهم از بازار، سوداوری در فعالیت‌های بیمه‌ای، توانمندسازی نیروی‌انسانی، توسعه کمی و کیفی زیرساخت‌ها و کیفی‌سازی شبکه فروش از اهم اقدامات شرکت در سال‌جاری است.
وی در پایان با تاکید بر این امر که در سال‌جاری گام‌های موثری در راستای اصلاح ترکیب پرتفو، شفافیت مالی و تقویت توانگری با تکیه بر منابع ارزشمند انسانی برداشته شده‌است، به‌نحوی که در سه‌ماهه اول سال۹۶ سهم رشته‌ اتومبیل ۳۳درصد شده و مبلغ کل فروش شرکت تا دهم تیرماه سال‌جاری حدود ۳۴۵میلیارد تومان که نسبت‌به مدت مشابه در سال۹۵، ۲۶درصد رشد داشته است، افزود: امید است، با فعالیت‌های هوشمندانه و کسب پرتفوی اقتصادی، بسترهای لازم برای دستیابی به حاشیه سود مناسب برای سهام‌داران فراهم شود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :