دکتر قالیباف اصل برنامه های آتی بورس تهران را تبیین کرد: انتشار اوراق بدهی ارزی به منظور تامین مالی بین المللی

با انتشار اوراق بدهی ارزی در سال ۹۶ به فعالیت های اقتصادی بنگاه ها و شرکت های بورسی برای تامین مالی بین المللی کمک شایانی می شود.
به گزارش سرزمین پویا، دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با حضوردر  نشست مطبوعاتی ضمن با بیان مطلب فوق در خصوص نماگرهای بورس تهران گفت: ارزش اسمی بازار از ۱۱۷ هزار میلیاردتومان به ۱۳۸ هزار میلیارد تومان رسید که رشد ۱۸ درصدی را نشان می دهد. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر با ۳/۲ می باشد. ارزش بازار در سال ۹۵ به رقم ۳۲۲ هزار میلیارد تومان رسید.وی ضمن اشاره  به میزان بازدهی سرمایه گذاران در بورس تهران گفت: در ابتدای سال گذشته شاخص کل ۸۰۲۱۹ واحد بود و در پایان سال ۹۵ به رقم ۷۷۲۳۰  واحد رسید که بیانگر ۷ / ۳ درصد کاهش بود. این در حالی است که شاخص کل هم وزن ۱۳۱۹۲ واحد بود و در مقایسه با سال ۹۴ ،  به ۱۵۷۳۲  واحد رسید که نشان دهنده رشد ۱۹ درصدی شاخص کل هم وزن است.  سخنگوی بورس تهران  با بیان اینکه ارزش کل معاملات از ۵۶۲ هزار میلیارد ریال به ۶۳۹ هزار میلیارد ریال رسیده است ، اظهار داشت: ارزش معاملات ۱۴ درصد رشد را تجربه کرد.
مدیرعامل بورس تهران درخصوص عملکرد حقیقی ها و حقوقی ها در بورس ، تصریح کرد: ترکیب معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی نشان می دهد اشخاص حقیقی در سال جاری ۵۶ درصد خرید ها و در مقابل ۵۷ درصد فروش ها را پوشش داده اند. تغییر مالکیت بیش از ۷ هزار میلیارد ریال از حقیقی به سمت حقوقی بوده است.
دکتر قالیباف اصل با اشاره به وضعیت ارزش معاملات در بازار بدهی  گفت: ارزش معاملات در بازار بدهی  از ۸۷ هزار میلیارد ریال به ۹۳ هزار میلیارد ریال رسیده است که افزایش ۸ درصدی را تجربه کرده است.وی با ابراز خرسندی از راه اندازی معاملات آپشن یا اختیار معامله در بورس در سال گذشته گفت: در انتهای سال گذشته، ۴ دارایی پایه روی اختیار معامله تعریف شده بود و خرید و فروش ۳۰ هزار قرارداد در بورس مورد معامله قرار گرفت. سال ۹۶ هم این موضوع به صورت جدی پیگیری می شود.
وی ادامه داد: امسال به دنبال فراهم نمودن دسترسی آنلاین در بازار اختیار معامله هستیم .سخنگوی بورس تهران درباره اقدامات انجام شده در حوزه پذیرش گفت: سال ۹۵ ، ۲۰ جلسه پذیرش برگزار شد که حاصل آن پذیرش ۲۳ شرکت و درج ۹ شرکت بود که از این تعداد ۷ شرکت به مرحله عرضه رسیدند.
مدیرعامل بورس تهران تاکید کرد: در صورت مساعد بودن وضعیت بازار و آمادگی سهامداران عمده به عرضه ، بورس تهران آمادگی عرضه شرکت ها رادارد. همچنین ۷ شرکت عرضه شده ۱۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار افزودند.
وی با اشاره به پذیرش ۱۲ اوراق بدهی خاطر نشان کرد: سال گذشته ۵ صندوق قابل معامله در بورس تهران عرضه شد .
دکتر قالیباف اصل با اشاره به رشد معاملات برخط در بورس افزود: خرید و فروش برخط (آنلاین) در سال ۹۵، به رقم ۲۸۷ هزار میلیارد ریال رسید و نسبت به سال ۹۴ که ۲۳۳ هزار میلیارد ریال بوده معادل ۲۳ درصد افزایش دارد. تطبیق از نظر حجمی افزایش ۲۱ درصدی را نشان می دهد. سهم بر خط از معاملات نرمال به ۲۹ درصد می رسد. این نسبت برای سال ۹۴ برابر ۲۷ درصد بوده است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :