افت و خیز معاملات در بازارهای فرابورس ایران

در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه‌گذاران خرید و فروش ۱۴ میلیون ورقه بهادار را به ارزش ۲ هزار و ۵۲۸ میلیارد ریال تجربه کردند که این ارقام اگرچه در مقایسه با هفته ماقبل با افت نسبی همراه بود اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۷۷و ۷ درصدی حجم و ارزش معاملات را نشان می‌داد.
فرابورس ایران در حالی معاملات را به پایان رساند که یکهزار و ۱۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۵ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال در بازارهای پنج‌گانه مورد مبادله قرار گرفت.
به گزارش فرابورس ایران، دادوستد این تعداد ورقه بهادار در ۲۲۲ هزار دفعه در بازارهای فرابورس صورت گرفت که رشد ۴۸ درصدی تعداد دفعات معاملات را نسبت به هفته قبل نشان می‌داد.
در میان بازارهای فرابورس، بازار دوم که شاهد عرضه اولیه شرکت تولید نیروی برق ماه‌تاب کهنوج نیز بود، با معامله ۵۷۸ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۱۷۷ میلیارد ریال روبه‌رو شد که به‌ترتیب رشد ۲۷ و ۳۴ درصدی حجم و ارزش معاملات این بازار در مقیاس هفتگی نشان می‌داد. بازار اول نیز نقل و انتقال ۱۷۲ میلیون سهم را به ارزش ۳۹۰ میلیارد ریال شاهد بود.
در همین حال در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه‌گذاران خرید و فروش ۱۴ میلیون ورقه بهادار را به ارزش ۲ هزار و ۵۲۸ میلیارد ریال تجربه کردند که این ارقام اگرچه در مقایسه با هفته ماقبل با افت نسبی همراه بود اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۷۷و ۷ درصدی حجم و ارزش معاملات را نشان می‌داد.
اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسه نیز هفته گذشته به ترتیب معامله ۲۱۹۶، ۱۳۰ و ۲۰۲ میلیارد ریال را شاهد بودند که این ارزش معاملاتی با دست به دست شدن ۲، ۱۱ و ۰٫۲۳ از این اوراق به دست آمد.
اوراق تسه و ETFها در حالی با کاهش حجم و ارزش معاملات در مقیاس هفتگی روبه‌رو شدند که افزایش این متغیرها را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کردند.
در این میان بررسی روند معاملاتی صنایع فرابورسی نیز نشان می‌دهد گروه «عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم» با تجربه نقل و انتقال ۶۲۵ میلیارد ریال ورقه، سهم ۲۳ درصدی از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس (بازار اول، دوم و پایه) به خود اختصاص داده و در صدر سایر صنایع ایستاده است. پس از این صنعت، گروه‌های پالایشی و فلزات اساسی نیز با سهم ۹ و ۸ درصدی در مرتبه‌های بعدی قرار گرفتند.
در میان ۱۰ صنعت با بیشترین ارزش معاملات نام گروه‌هایی همچون قند و شکر، محصولات کاغذی، انبوه‌سازی،املاک و مستغلات نیز به چشم می‌خورد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :