کاهش ٣.٧ درصدی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی نسبت به سال گذشته

alternative title

کاهش ٣.٧ درصدی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی نسبت به سال گذشته


مطابق اعلام مرکز آمار، شاخص مقدماتی قیمت کالا‌های وارداتی نسبت به سال گذشته ٣.٧ درصد کاهش داشته است.
کاهش ٣.٧ درصدی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی نسبت به سال گذشتهبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مرکز آمار، شاخص مقدماتی قیمت کالا‌های وارداتی سال ١٣٩٦ توسط مرکز آمار منتشر شد.

شاخص قیمت کالا‌های وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال­ ١٣٩٦ برابر با ٤٨٦,٧ است که نسبت به سال ١٣٩٥، ٣.٧ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی در فصل­های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٦ به ترتیب برابر با ١.١-، ١.٧-، ٠.٧ و ٢.٢ درصد است.

در نظام آمار‌های قیمت، کالا‌های وارداتی برای مقاصد متعددی به کار گرفته می‌شوند. شاخص قیمت کالا‌های وارداتی، روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. با توجه به اینکه قیمت کالا‌های وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور‌ها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد، تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالا‌های وارداتی از کلیه کد‌های تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩٠ (سال پایه) استفاده می­شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمار‌های ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران (ارزش بصورت ریالی و دلاری، کشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی ٢٠ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است.

لازم است ذکر شود که برای محاسبه شاخص­ سال ١٣٩٦ از داده­های مقدماتی (غیر قابل استناد) گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است و لذا نتایج اعلام شده بصورت مقدماتی می­باشد و استفاده از آن‌ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از اینکه گمرک جمهوری اسلامی داده‌های قطعی سال ١٣٩٦ را در مهر ماه سال جاری استخراج و ارائه نمود، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره مجدداً بصورت قطعی منتشر خواهد شد.

١- شاخص قیمت کالا‌های وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال­ ١٣٩٦ برابر با ٤٨٦,٧ است که نسبت به سال ١٣٩٥، ٣.٧ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی در فصل­های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٦ به ترتیب برابر با ١.١-، ١.٧-، ٠.٧ و ٢.٢ درصد است.

٢- شاخص قیمت کالا‌های وارداتی (دلاری، ١٠٠=١٣٩٠) در سال­ ١٣٩٦ برابر با ٢٣٥,٥ است که نسبت به سال ١٣٩٥، ٥.٩ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالا‌های وارداتی در فصل­های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٦ به ترتیب برابر با ١.٢-، ١.٢-، ١.٨- و ٠ درصد است.

  • اشتراک در:
 گازرسانی به صنایع سبب رونق کسب‌وکار ایرانی می‌شود/افزایش بیش از ۴۰ برابری ظرفیت پالایش، شبکه انتقال و توزیع گاز در کشور  سکه ۱۰ هزار تومان گران شد/ یورو ۷۴۳۱ تومان

0 نظر

ارسال نظرات شما

0

alternative title

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در تلگرام دنبال کنید

https://t.me/sarzaminpooya

ما را در توییتر دنبال کنید

#tee

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

http://instagram.com/sarzaminpooya

ما را در آپارات مشاهده کنید

http://www.aparat.com/sarzaminpooya

عناوین اصلی

  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
image title here

Some title