معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: خسارت 6هزارو 800 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی

alternative title

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: خسارت 6هزارو 800 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سیل در 16 استان 6 هزار و 800 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی زده است گفت: 920 هزار هکتار از اراضی زراعی کشور در درصدهای مختلف زیر آب است و 108 هزار هکتار از باغات نیز در استان های مختلف آسیب دیده است.
عبدالمهدی بخشنده پس از پایان نخستین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در محل وزارت کشور در جمع خبرنگاران افزود: 16 استان کشور درگیر سیل هستند.
وی میزات خسارت های وارده در استان ها را متفاوت دانست و گفت، 76 درصد خسارات وارده به بخش کشاورزی مربوط به استان های خوزستان، گلستان، مازندران و لرستان بوده است.
بخشنده اظهار کرد: خوشبختانه خسارات سیل در سایر استان ها گسترش نیافته اما متاسفانه میزان خسارات در استان خوزستان بسیار گسترده است به همین دلیل این استان را به صورت ویژه رصد می کنیم.
معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: بر اثر سیل 25 هزار راس دام سبک و یکهزار راس دام سنگین تلف شده و 374 واحد مرغ دارای از 10 تا 100 درصد خسارت دیده به طوری که 9 میلیون قطعه طیور تلف شده است.
بخشنده گفت: یکهزارو 100 واحد آبزی پروری و پرورش ماهی خسارت دیده اند و درصد این خسارات متفاوت است. همچنین به بیش از 1800 قنات و1400 حلقه چاه، چند هزار کیلومتر شبکه آبیاری زه کشی و جاده های بین مزارع خسارت وارد شده است.
وی ادامه داد: مصوبه دولت در هفتم فروردین، برای استان های گلستان و مازندران عملیاتی شده است. بر اساس این مصوبه دولت برای جبران خسارات بخش کشاورزی این دو استان 470 میلیارد تومان بلاعوض و 2200 میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد که از چهار تا 18 درصد آن را دولت تقبل کرده اختصاص می یابد.
بخشنده گفت: رییس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه کمک های بلاعوض را ابلاغ کرد و رییس کل بانک مرکزی نیز دیروز(یکشنبه) تسهیلات 2200 میلیارد تومانی را به 6 بانک ابلاغ کرد. وزیر جهاد کشاورزی هم دستورعمل نحوه پرداخت را امروز ابلاغ کرد.
معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی افزود: در استان های گلستان و مازندران 17 تا 18 درصد کشاورزان خسارت دیده بیمه بودند که از اول فروردین ماه کار پرداخت خسارت به آن ها به صورت نقدی شروع شده است.
بخشنده گفت، پرداخت خسارت آن دسته از کشاورزانی که در استان های گلستان، مازندران و خوزستان با صندوق بیمه قرار داد داشتند و محصولاتشان آسیب دیده شروع شده است.
وی تاکید کرد: علاوه بر پرداخت بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان آسیب دیده در استان های مازندران و گلستان، باز پرداخت اقساط تسهیلات آنها به مدت سه سال استمهال می شود و این روش را برای سایر استان ها نیز تصویب خواهیم کرد.

  • اشتراک در:
 استقبال کم نظیر از موزه بانک ملی ایران در ایام نوروز  همتی: بازار متشکل ارزی به زودی آغاز به کار می کند

0 نظر

ارسال نظرات شما

0

alternative title

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در تلگرام دنبال کنید

https://t.me/sarzaminpooya

ما را در توییتر دنبال کنید

#tee

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

http://instagram.com/sarzaminpooya

ما را در آپارات مشاهده کنید

http://www.aparat.com/sarzaminpooya

عناوین اصلی

  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
image title here

Some title