معاون سازمان حمایت: التهابات ارزی باعث شرایط فعلی بازار است

alternative title

معاون سازمان حمایت: التهابات ارزی باعث شرایط فعلی بازار است

به گزارش سرزمین پویا، شهرام میراخورلو معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت در شبکه پنج سیما در خصوص معضلات اجتماعی تولید و پخش می شود در بحث قیمتگذاری ها و رصد و کنترل قیمت کالا و خدمات دربازار به درجه اهمیت گروه کالایی اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه های بالادستی، مسئولیت تامین و توزیع کالا، رصد موجودی کالا، قیمتگذاری و نظارت و بازرسی اقلام و کالاهای حساس در بازار مستقیما به عهده سازمان حمایت مصرف‎کنندگان و تولیدکنندگان می باشد.

وی همچنین افزود: براین اساس کالاهای گوشت قرمز، گوشت مرغ، برنج، روغن نباتی و شکر و در امور نهاده های دامی نیز ذرت و کنجاله، سویا و .. را که جزوه کالاهای گروه یک هستند و بیشترین سهم را در سبد هزینه خوراکی خانوارها به خود اختصاص می دهند، توسط بازرسان ما در بازار بشدت کنترل و نظارت می شود.

میراخورلو اظهار داشت: بخشی دیگر از کالاها، کالاهای شکایت محور هستند که براساس شرایط عرضه و تقاضا انجام می شود اما رصد و پایش آن توسط سازمان صورت می گیرد و بازرسان ما در بازرسی‌های موردی اگر در کم فروشی به تخلفی برسند و یا هرگونه اجحافی در حق مصرف کننده صورت گرفته باشد و مردم آن را به سازمان اطلاع دهند، با آن برخورد می کنیم.

عضو هیات مدیره سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان این شیوه را به معنای رها‌سازی‌ قیمت کالاهای مذکور ندانست و خاطر نشان کرد: برای کالاهای تولید داخل و وارداتی چارچوب مشخصی جهت تعیین قیمت وجود دارد. در زوایه تنظیم بازار جهت حمایت از تولید داخلی نگاه نظارتی هست که تعرفه مناسب و موثر داشته باشد که حمایت توامان از مصرف کننده و هم تولیدکننده انجام بشود.

به گفته این مسئول، در شرایط فعلی سازمان حمایت بعنوان یک دستگاه اصلی متولی تنظیم بازار، در نظارت بر بازار و کنترل قیمتها نقشی تاثیر گذار ایفا کرده و مطمئناً اگر این نظارت ها نبود وضعیت بازار آشفته تر از پیش می شد.

میراخورلو با اشاره به اینکه عوامل موثری موجب التهابات ارزی و تکانه های اقتصادی و ایجاد شرایط فعلی در بازار شده است، توضیح داد: نابسامانی نرخ ارز طی هفته های اخیر شرایطی را برای بازار بوجود آورد که شاهد گرانی و خودداری از عرضه و احتکار صنفی– صنعتی و خانگی درراستای نگرانی مردم و هجوم به فروشگاهها برای خرید بوده ایم.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت بیان کرد: در شرایط کنونی اولویت برنامه های ما بحث احتکار است که مبارزه با احتکار و گران فروشی و امتناع از عرضه کالا در اولویت برنامه های حوزه نظارت و بازرسی بازرسان ما در سازمان صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور قرار دارد.

وی همچنین در بخشی از صحبت هایش با اشاره به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان‌های مسئول در خصوص مقابله با متخلفان، اضافه کرد: برای پایان دادن به تخلف‌ها ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای کلیه کالاهای وارداتی یا تولید شده با مواد اولیه وارداتی با نرخ رسمی شکل گرفت و سازمان حمایت نیز دربحث مبارزه و برخورد با عوامل احتکار و اختفاء و نیز گرانفروشی، طبق وظیفه ذاتی که قانون گذار برای آن مشخص کرده، رصد واحدهای تولیدی و بررسی موجودی کالا در کلیه انبارها را در اولویت کاری خود قرار داده است.

میراخورلو عدم عرضه بخش تولیدی و توزیعی، جمع آوری و احتکار کالا بدلیل نگرانی کاذب از شرایط موجود بازار، کاهش ارزش پولی ملی و قاچاق کالا و عدم تعادل عرضه و تقاضا دربازار را از دلایل گرانی اخیر کالا دانست و تاکید کرد: نوسانات قیمت ارز در ماه‌های اخیر سبب ایجاد فضایی برای متخلفان شد که در خصوص برخی از کالا‌ها با افزایش قیمت یا احتکار از شرایط ایجاد شده سوء استفاده کنند.‏

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت درباره وضعیت بازار مصرف گفت: مردم نگران نباشند ذخایر کالاهای اساسی در کشور کافی است و به هیچ عنوان کمبودی در عرضه و ذخیره نداریم.

منبع:‌تسنیم

  • اشتراک در:
 وضعیت جاده‌های خسارت دیده در سیل شمال کشور  نگرانی مصرف‌کنندگان نفت از تکرار تاریخ / سایه نفت ۱۰۰ دلاری روی اقتصاد جهانی

0 نظر

ارسال نظرات شما

0

alternative title

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در تلگرام دنبال کنید

https://t.me/sarzaminpooya

ما را در توییتر دنبال کنید

#tee

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

http://instagram.com/sarzaminpooya

ما را در آپارات مشاهده کنید

http://www.aparat.com/sarzaminpooya

عناوین اصلی

  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
  • alternative title
image title here

Some title